przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 4 września 2011

List prezydenta na dożynkach w Kondratowicach

Organizatorzy i uczestnicy

Dożynek Wojewódzkich Dolnego Śląska

w Kondratowicach

 

Szanowny Panie Marszałku!

Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych!

a przede wszystkim

Drodzy Rolnicy i Mieszkańcy Dolnego Śląska!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa przybyłych do Kondratowic na Dożynki Wojewódzkie Dolnego Śląska.

Państwa region wyróżnia się na tle całego kraju urodzajnymi glebami i łagodnym klimatem, dzięki czemu od zarania dziejów stanowił obszar sprzyjający intensywnym uprawom. Przez stulecia dolnośląskie winnice i serowarnie, sady warzywne, miodowe pasieki i stawy rybne słynęły w całej Europie Środkowej. Tak jest również dzisiaj, kiedy pochodzące stąd produkty regionalne i tradycyjne cenione są nie tylko w Polsce, ale także u naszych sąsiadów. Kto nie jadł karpi ze stawów w Miliczu, chlebów rogowskich i gogołowickich, ślężańskiej kwaszonej kapusty, ten nie wie, czym jest wspaniała kuchnia dolnośląska. Za tą ucztą smaków kryje się też jednak inna prawda o tutejszej wsi – prawda o wielkim całorocznym trudzie rolników. Trudzie, za który w dniu święta plonów pragnę Państwu gorąco podziękować.

Praca w gospodarstwie bez względu na starania, jakie człowiek podejmuje, zawsze pozostaje ściśle zależna od kaprysów natury. Codzienny intensywny ludzki wysiłek nie zawsze przynosi oczekiwany efekt w postaci obfitych zbiorów. W ciągu ostatnich czternastu lat, począwszy od pamiętnego roku 1997, Dolny Śląsk został w sposób szczególny dotknięty klęską powodzi, powtarzających się nieomalże rokrocznie. Ale ta niezwykle ciężka próba stała się okazją do ujawnienia najszlachetniejszych cech charakteru i odruchów serca. W walce z żywiołem Państwa społeczność dowiodła wytrwałości i zaradności, a także nie pozostała sama, gdyż olbrzymią solidarność z bliźnimi w potrzebie wykazali mieszkańcy z innych stron kraju. Wszystkie te postawy budzą mój najwyższy szacunek i uznanie. Dlatego jestem przekonany,że polscy, a szczególnie dolnośląscy rolnicy sprostają wszelkim wyzwaniom stojącym przed naszym rolnictwem w XXI wieku.

Pragnę zapewnić, iż dbałość o dobro mieszkańców wsi uważam za jedno ze swoich najważniejszych zadań jako Prezydenta Rzeczypospolitej. Temu służy powołany w ramach Forum Debaty Publicznej, animowanego przez moją Kancelarię, zespół pod nazwą „Obszary wiejskie szansą rozwoju”, który w swoich pracach skupia się na sprawach związanych z uwolnieniem i uruchomieniem potencjału rozwojowego polskiej wsi. Ufam, że uczestniczący w nim eksperci wypracują takie drogi modernizacji Polski, które będą należycie uwzględniać potrzeby rolników i otwierać przed nimi nowe możliwości.

Wszystkim dolnośląskim rolnikom z serca życzę, aby wysiłki, które Państwo na co dzień podejmują, przynosiły Państwu satysfakcję i zapewniały wszelką pomyślność Państwa bliskim. Szczęść Boże!

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej


 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.