przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 10 września 2011

List prezydenta do uczestników konferencji poświęconej solidarności narodów

Organizatorzy i Uczestnicy konferencji

Głęboko czujemy wspólnotę naszych losów.

Solidarność narodów, demokracja i wolność mediów w XXI wieku

w Gdańsku

 

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam organizatorów i uczestników konferencji poświęconej solidarności narodów, demokracji i wolności mediów w XXI wieku. Witam gości – działaczy opozycji i dziennikarzy z Tunezji i Egiptu, którzy przybyli do naszego kraju. Cieszymy się, że możemy dzielić się z Wami naszymi doświadczeniami wyjścia z dyktatury i budowy demokracji.

 

Mottem gdańskiej konferencji są słowa pochodzące z Posłania NSZZ „Solidarność” do ludzi pracy Europy Wschodniej: Głęboko czujemy wspólnotę naszych losów. Rodzący się trzydzieści jeden lat temu w Polsce ruch „Solidarności” od samego początku swoimi doświadczeniami
chciał dzielić się z innymi narodami. Dla ówczesnych komunistycznych władców była to próba rozpowszechniania idei wyjątkowo niebezpiecznych: poszanowania praw człowieka, umiłowania wolności, respektu dla ludzkiej godności, demokratyzacji życia.


Złudnemu internacjonalizmowi „Solidarność” przeciwstawiła autentyczną więź. I choć polski sen o wolności przerwało wprowadzenie stanu wojennego, idea wielkiego społecznego ruchu, wyrażona w jego nazwie, przekroczyła granice, całkowicie zmieniając oblicze mojego kraju
i naszej części świata. „Solidarność” przyniosła wolność i suwerenność. Runął mur, dzielący świat na dwa wrogie obozy.

 

Kilka miesięcy temu Wasze kraje stały się miejscami wystąpień obywateli, domagających się demokratycznych zmian. Odwaga i determinacja społeczeństwa okazały się silniejsze od dyktatorskiej przemocy i bezprawia. Polskie doświadczenia wyjścia z totalitaryzmu pozwalają nam w szczególny sposób rozumieć potrzeby i sens przemian w tych krajach, które podążają podobną drogą. Polacy mogą i chcą służyć radą i wsparciem ludziom i narodom pragnącym wolności. Cieszę się, że tak właśnie postrzega swoją rolę Europejskie Centrum Solidarności, które zaprosiło przedstawicieli krajów arabskich do udziału w warsztatach Akademii Solidarności i w samej konferencji.

Polska „solidarnościowa” rewolucja zwyciężyła, bo rozumieliśmy, że tylko razem możemy pokonać manipulację i niesprawiedliwość. To bycie razem dopuszcza różnice zdań i spory,  ale gwarantuje, że dyskusje toczą się z poszanowaniem wszystkich poglądów.


W demokracji przeciwnicy w dyskusji zawsze pozostają sojusznikami w walce o najlepsze rozwiązania dla całego społeczeństwa.

Historia „Solidarności” pokazała, że wolność nie może istnieć bez prawdy w życiu publicznym. O prawdę upomniała się „Solidarność. Prawda w życiu publicznym wymaga zniesienia cenzury, wymaga wolnych, rzetelnych i obiektywnych mediów jako warunku budowy trwałych struktur i instytucji demokracji.

 

Dziękuję organizatorom dzisiejszej konferencji za stworzenie miejsca wymiany doświadczeń i refleksji. Życzę owocnych obrad. Ufam, że przesłanie solidarności dotrze do ludzkich głów i serc, pomagając budować prawdziwy dialog, demokrację i wolność.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej


 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.