przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 2 września 2010

List do uczestników uroczystości w Miednoje


Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystości związanych z 70. rocznicą
zbrodni na policjantach II Rzeczypospolitej
oraz 10. rocznicą otwarcia i poświęcenia
Polskiego Cmentarza Wojennego
w Miednoje

 

Drodzy Kombatanci i Funkcjonariusze Policji!
Szanowni Przedstawiciele Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 roku”
i Federacji Rodzin Katyńskich!
Czcigodni Kapłani!
Szanowni Państwo!

Zebraliśmy się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze i uczcić pamięć wszystkich polskich patriotów, którzy walczyli i ginęli za naszą ojczyznę. Tych, którzy stanowili elitę niepodległej Polski, wywalczyli jej wolność, potem budowali nowoczesne, silne, niepodległe państwo. I którzy zostali skazani na zagładę i spoczęli w anonimowych mogiłach: w Katyniu, Miednoje, Piatichatkach i w wielu innych miejscach.

Szczególne pozdrowienia i wyrazy szacunku kieruję do członków Federacji Rodzin Katyńskich oraz Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 roku”. Jako Prezydent i Zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej pragnę podziękować Państwu za wszelkie wysiłki na rzecz upamiętnienia i uhonorowania polskich bohaterów pomordowanych na Wschodzie.

W roku obchodów 30-lecia polskiego Sierpnia warto przypomnieć, że dopiero czas „Solidarności” pozwolił na trwałe, materialne dowody pamięci o zamordowanych Polakach. Dzisiaj pragnę złożyć wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy przez minione półwiecze nie lękali się świadczyć o prawdzie i podtrzymywali pamięć o zbrodni katyńskiej.

Wśród ofiar byli także policjanci z terenów zajętych przez sowiecką Rosję. Tam z rąk funkcjonariuszy NKWD śmierć poniosło sześć tysięcy trzystu uwięzionych w obozie w Ostaszkowie – policjantów, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i funkcjonariuszy Służby Więziennej. Skrytobójczo wymordowani w Twerze, miejsce wiecznego spoczynku znaleźli w Miednoje.

Cmentarz Wojenny w Miednoje jest jedną z najważniejszych polskich nekropolii rozrzuconych po całym świecie. Uczczenie w tym miejscu pamięci straconych w 1940 roku jest dowodem na to, że Polacy nigdy i nigdzie nie zapomną o swojej historii, o jej momentach tragicznych, ale i wzniosłych, o polskich dramatach i o polskich zwycięstwach. Ta pamięć to nasz obowiązek. Bohaterska postawa polskich funkcjonariuszy, którzy za swoją polskość zapłacili najwyższą cenę, jest bowiem integralną częścią naszej narodowej tożsamości i kształtuje naszą historyczną wrażliwość.

Dziękuję raz jeszcze wszystkim Państwu, którzy swoją dzisiejszą obecnością dają wyraz wierności ojczyźnie i pamięci o polskich bohaterach pomordowanych na Wschodzie. Cześć Ich pamięci!

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.