przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 9 listopada 2010

Wystąpienie prezydenta do nowo nominowanych sędziów

Szanowni Państwo,

To zawsze jest bardzo miła uroczystość wręczania aktów nominujących dla sędziów. Szczególnie wtedy, jeżeli stoi przede mną tyle młodych osób. Patrzę z prawdziwą już nie tylko zazdrością, ale i z dumą, bo to świadczy o tym, że zawód pozostał zawodem atrakcyjnym, że jest zawodem przyciągającym ludzi ambitnych i ludzi w pełnym rozpędzie życiowym. Cieszę się bardzo, bo to też jest jakiś sprawdzian tego, o czym wszyscy marzymy – aby pogodzić dobre kariery w różnych miejscach struktury sądownictwa polskiego, pogodzić zasadę i ciągłości, i dumy z tego, że się przynależy do bardzo ważnej grupy zawodowej, niesłychanie ważnej grupy ludzi odpowiadających za to, jak funkcjonuje państwo, jak funkcjonuje społeczeństwo, z jednoczesną otwartością i dawaniem szans na to, że wzbogaca się to środowisko o ludzi ambitnych, przychodzących z czasami zupełnie odległych wcześniejszych rejonów zainteresowań zawodowych.

Patrzę na Państwa i tłumaczę sobie, że to pewnie młodość. Tu są też dzieci, które pewnie mają tu mamusie, tatusiów, którzy w tym momencie awansują i zyskują nowe szanse na dobrą służbę w całym systemie sądownictwa polskiego. Więc gratuluję i tym dzieciom, gratuluję Państwu, gratuluję wszystkim osobom, które dzisiaj tutaj dzielnie asystują w tej uroczystości. Pewnie trzymają kciuki za całość kariery być może swoich dzieci, może swoich zięciów. Pewnie są w tych dwóch grupach osoby, które funkcjonują w zawodzie sędziego, w służbie sędziego. Niedawno, w czasie jednej z wizyt zagranicznych, miałem okazję spotkać kogoś, kto, ot tak, rzucił mimochodem, że jest prawnikiem w dziewiątym pokoleniu. Pomyślałem sobie ze zdumieniem i pewnym nawet zażenowaniem, że pewnie to wcale nie jest takie proste w warunkach polskich, zachowanie czegoś, co jest wartością. Tzn. wartością jest taka duma rodzinna, duma środowiskowa, która powoduje, że staramy się lepiej wykonywać swój zawód, a potem ileś pokoleń prawników patrzy gdzieś z nieba, a być może następne pokolenia też patrzą z nadzieją, że będą miały szansę w przyszłości też w tym ciekawym zawodzie funkcjonować.

Życzę więc Państwu dumy z zawodu, życzę satysfakcji z awansu zarówno jeśli są w rodzinach, w poprzednich pokoleniach, ludzie związani z sądownictwem, jak i mając nadzieję, że wśród tych dzieci także będą w przyszłości ci, którzy będą chcieli iść tropem swoich rodziców, zdobywać te same doświadczenia albo jeszcze lepsze i jeszcze lepiej służyć nam wszystkim.

Życzę Państwu pomyślności, wszelkiej pomyślności, w której także się mieści potrzeba łączenia różnych ról, różnych funkcji. Patrzę, jest tu tyle pań, co świadczy o tym, że i bez parytetów panie sobie świetnie w tym zawodzie radzą, ale pewnie zderzają się z tymi samymi problemami, z którymi borykają się młode ambitne kobiety, chcące jednocześnie normalnie funkcjonować w naturalnych rolach.

Więc życzę Państwu, żeby ta solidarność środowiskowa i solidarność rodzinna także przejawiała się w ulżeniu niełatwej przecież roli osoby, kobiety, która jest zaangażowana we własny zawód, także dokonuje ważnej, ciekawej, potrzebnej ojczyźnie kariery.

Życzę Państwu satysfakcji z wykonywanego zawodu.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.