przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 22 maja 2011

Przemówienie Prezydenta RP w Tumie pod Łęczycą

Czcigodni Księże Prymasie, Księża Arcybiskupi i Biskupi, Księża,

Szanowni Panie Marszałku i Panowie Ministrowie,

Szanowna Pani Wojewodo,

a przede wszystkim – Drodzy Mieszkańcy ziemi łęczyckiej!

 

To wielka chwila dla ziemi łęczyckiej, ale także dla całej Polski – 850 lat istnienia wspaniałej kolegiaty w Tumie pod Łęczycą. Proszę Państwa, samo słowo „tum” wywołuje u każdego historyka ogromne emocje. W Polsce jest parę tumów – jest Ostrów Tumski w Poznaniu, jest we Wrocławiu, jest Tum pod Łęczycą. To są miejsca najstarsze. Zobacz także: Prezydent z wizytą w Tumie


Miejsca, gdzie na samym początku istniała państwowość, istniał kościół, istniały fundamenty, murowane budowle. To są właśnie te szczególne miejsca, w których czuje się coś, bez czego trudno żyć – bo trudno żyć bez fundamentów.

 

Tu, w Tumie pod Łęczycą, niewątpliwie można dotknąć jednego z tych miejsc, gdzie się czuje fundament państwa polskiego, fundament oparty o tradycje chrześcijańskie; gdzie czuje się siłę tego szczególnego związku, który zbudował naszą współczesność. Rzeczywiście jest tak, że historia ma sens wtedy, kiedy współczesność stara się wyciągnąć z niej wnioski co do dnia dzisiejszego i co do przyszłości. Warto więc zerkać w tę historię także i tutaj, w Tumie pod Łęczycą. Bo przecież oprócz tradycji św. Wojciecha, który przywiózł tutaj podobno pierwszych benedyktynów, gdzieś pewnie ze świata zachodniego, miała tu miejsce niezwykła uroczystość, jaką był w 1161 roku, przy okazji konsekracji świątyni, zjazd wszystkich książąt piastowskich z Polski już podzielonej na dzielnice.

 

Piastowie nie byli niewiniątkami, ale przyjechali tu wszyscy, aby cieszyć się z tego niezwykłego miejsca. I wszyscy znaleźli
swoje miejsce tu, w Tumie, w Kościele polskim. Chciałbym bardzo – nie przedłużając wystąpienia, bo Pan Bóg wyraźnie daje nam znać, że historia historią, ale wiosna też ma swoje prawa – i tę naukę dać nam wszystkim pod rozwagę.

 

Serdecznie dziękuję za możliwość wzięcia udziału w tej niezwykłej uroczystości 850-lecia jednego z najstarszych kościołów w Polsce. 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.