przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 25 października 2010

List z okazji odsłonięcia pomnika Wł. Raczkiewicza

Uczestnicy
uroczystości odsłonięcia pomnika
Prezydenta Władysława Raczkiewicza
w Toruniu


Szanowny Panie Marszałku!
Szanowni Państwo!

Serdecznie pozdrawiam uczestników uroczystości odsłonięcia pomnika Prezydenta Władysława Raczkiewicza w Toruniu. Wyrażam uznanie dla inicjatorów budowy tego monumentu, upamiętniającego ostatniego włodarza przedwojennego Województwa Pomorskiego.

Władysław Raczkiewicz należał do pokolenia twórców niepodległego państwa polskiego. Przez cały okres drugiej Rzeczypospolitej pełnił odpowiedzialne funkcje państwowe. Był ministrem spraw wewnętrznych, marszałkiem Senatu III kadencji, wojewodą nowogródzkim, wileńskim, krakowskim i pomorskim. Piastując ten ostatni urząd, aktywnie zabiegał o rozwój Kujaw i Pomorza. Oddał regionowi nieocenione zasługi. To niezwykle piękne, że również teraz, po tylu latach, Toruń i Województwo Kujawsko-Pomorskie nie zapominają o dokonaniach Władysława Raczkiewicza. Świadczy o tym poświęcona mu tablica pamiątkowa przy Placu Teatralnym, nazwanie imieniem Prezydenta sali, w której odbywają się sesje Sejmiku Województwa, a wreszcie odsłonięty przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego pomnik. Wznosząc ten monument, dali Państwo dowód poczucia historycznej i ideowej ciągłości między współczesną Rzeczpospolitą a jej przedwojenną poprzedniczką.

Najważniejszą w życiu funkcję przyszło Władysławowi Raczkiewiczowi objąć w warunkach dramatycznych. Został mianowany Prezydentem na uchodźctwie w gorzkich godzinach klęski wrześniowej. Kiedy umierał w 1947 roku, przyszłość niepodległego państwa polskiego rysowała się w czarnych barwach. A przecież wypełniając z godnością i skutecznie swój urząd, Władysław Raczkiewicz zapewnił ciągłość władzy państwowej w chwili decydującej. Powinniśmy zawsze pamiętać o tej wielkiej zasłudze, jaką oddał Ojczyźnie. Obejmując najwyższy urząd Władysław Raczkiewicz przesłał do Ignacego Jana Paderewskiego poruszający list. Pisał w nim: Rozumiem, że tylko zespolonym wysiłkiem ludzi dobrej woli, (…) ludzi, którzy byliby wobec narodu i świata wyrazem zgody i jedności, można pomyśleć o podjęciu pracy nad przyszłością Ojczyzny. Te mądre, głębokie słowa przypominają nam wszystkim także dzisiaj, w warunkach pokoju i suwerenności, że zgoda i jedność między Polakami w najbardziej fundamentalnych sprawach jest zadaniem dla każdego z nas. Jest obowiązkiem płynącym z poczucia odpowiedzialności za to, co najważniejsze: za niepodległość i ciągłość naszego wspólnego państwa.

Dziękując twórcom pomnika za tę cenną inicjatywę, życzę mieszkańcom Torunia, by Państwa piękne miasto rozwijało się dynamicznie i nadal stanowiło powód do dumy dla całej Polski. Wszystkim mieszkańcom Województwa Kujawsko-Pomorskiego życzę jak najlepszych perspektyw rozwoju – tak dla Państwa regionu, jak i dla Państwa osobiście.

Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.