przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 4 października 2012

Wystąpienie na Forum Gospodarczym w Zurychu

Bronisław Komorowski

Wystąpienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego podczas inauguracji Forum Gospodarczego „Polish Investment Market” w Zurychu:

 

Szanowna Pani Prezydent,

Szanowny Panie Prezesie,
Panie i Panowie,

 

Jest mi niezmiernie miło, że mogę dzisiaj zwrócić się do przedstawicieli życia gospodarczego Szwajcarii. Wielu z Państwa od dawna działa już nad Wisłą, wzmacniając więzi między Polską a Szwajcarią Część z Państwa miło mi powitać ponownie, bo zapewne mieliśmy okazję spotkać się już kiedyś w Davos.

 

Zarówno tam, jak i w drodze na dzisiejsze forum mogłem podziwiać piękno szwajcarskiej przyrody i dynamizm gospodarki. Szwajcaria - tak z powodu natury, jak i ze względu na system gospodarczy - od dziesiątek lat pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych państw.

 

Pod względem wysokości gór i stopnia rozwoju gospodarczego Szwajcaria dla wielu jest nie do pobicia. My w Polsce – w porównaniu do szwajcarskich Alp – góry mamy niższe choć równie piękne , ale dbamy o to, by wzrost gospodarczy był też jak najwyższy. Podejmujemy wysiłki, by być krajem, gdzie dobrze robi się interesy. Na pewno wielu z Państwa, obecnych w Polsce od wielu lat, potrafi wymienić dziesiątki powodów, dla których warto inwestować w Polsce. Ja ze swej strony zwrócę uwagę tylko na kilka kwestii generalnych.


Po pierwsze, Polacy w ciągu ostatnich 20 lat udowodnili, że potrafią elastycznie reagować na zmieniające się okoliczności. Nasza transformacja zakończyła się sukcesem także dlatego, że mieliśmy wolę i gotowość do podjęcia ryzyka i wprowadzania zmian. Wtedy liczyła się odwaga i determinacja.


W ciągu jednego pokolenia przeszliśmy od gospodarki centralnie planowanej, gdzie dominowała własność państwowa, do otwartej gospodarki rynkowej, w olbrzymiej większości zdominowanej przez podmioty prywatne. Ta wola i ta gotowość pozostaje naszą siłą.
 

Po drugie, udało nam się zmienić naszą sytuację geopolityczną. Jesteśmy w NATO i UE. Niesie to ze sobą wymierne korzyści gospodarcze: Polska leży w środku Europy, jest częścią jednolitego rynku liczącego ponad 500 mln konsumentów. Ponadto w naszej bezpośredniej bliskości znajdują się w sumie blisko dwustumilionowe rynki państw Europy Wschodniej.

 

Po trzecie, udało się nam zbudować stabilny system ekonomiczny, dla którego system bankowy jest źródłem kapitału, a nie problemów. Potrafimy utrzymywać finanse publiczne w równowadze, a dług publiczny na rozsądnym poziomie, ograniczonym przepisami konstytucji. Dzięki temu Polska należy do najszybciej rozwijających się krajów europejskich. Mimo niekorzystnej zewnętrznej sytuacji rynkowej w ostatnich latach utrzymany został wzrost gospodarczy (w latach 2008-2011 skumulowany wzrost to ok. 16 %).
 

Po czwarte, wiedząc, że potrzebujemy kapitału i wiedzy z zagranicy, potrafiliśmy zbudować atrakcyjny system zachęt inwestycyjnych. Inwestujący w Polsce mogą liczyć na zwolnienia z podatku od przedsiębiorstw w 14 ramach specjalnych stref ekonomicznych. Władze lokalne są upoważnione dodatkowo do zwalniania przedsiębiorców z podatków od nieruchomości. Inwestorzy są zachęcani do korzystania z dotacji bezpośrednich w ramach rządowego Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020 oraz mogą występować o granty współfinansowane z funduszy europejskich. W latach 2007-2013 Polska jest największym beneficjentem funduszy europejskich w wysokości ponad 67 mld EUR.


Jestem jednak przekonany – to jest piąty powód do inwestowania w Polsce - że największym atutem naszego kraju są jego obywatele. Mamy jedno z najmłodszych społeczeństw w Unii Europejskiej - 56,2% Polaków nie przekroczyło 40 roku życia.


Wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza jest dynamiczna, zmotywowana, doskonale wykształcona, władająca językami obcymi (90% studentów zna co najmniej jeden język obcy). Mamy dwa miliony studentów oraz blisko 500 tys. ludzi rocznie kończących szkoły wyższe. Co 10. student w Europie to Polak. Do tego w szybkim tempie rośnie wydajność pracy, a poziom płac jest konkurencyjny, w szczególności
w porównaniu z Europą Zachodnią.

 

To między innymi z tych powodów w ciągu ostatnich dwóch dekad polską gospodarkę zasiliło ponad 110 mld euro inwestycji zagranicznych. W rankingu FDI Benchmark (na zlecenie „Financial Times”) Polska znalazła się na zaraz za Chinami i Stanami Zjednoczonymi jako trzeci najbardziej atrakcyjny kraj dla produkcji na świecie. Firma Ernst & Young wskazała Polskę jako drugą najlepszą - po Niemczech - lokalizację inwestycji w Europie. Nic dziwnego, że inwestycje zagraniczne w Polsce wzrosły w 2011 roku o dwie trzecie (66 %) wobec roku poprzedniego. Warszawska giełda stała się największą i najatrakcyjniejszą giełdą w Europie Środkowo-Wschodniej. Co dziesiąta złotówka trafiająca od inwestorów zagranicznych przechodzi przez szwajcarskich brokerów.


Rośnie przekonanie, że Polska, szósta gospodarka Unii Europejskiej, to kraj sukcesu, to dobra marka. Wedle firmy consultingowej Brandfinance , w ostatnim roku wartość polskiej marki wzrosła najszybciej na świecie o 75 %. Dziś polska marka, podobnie jak polska gospodarka, jest 20. globalną siłą.

 

Szanowni Państwo,

 

Zbliżając się do lotniska w Zurychu, z podziwem i pewną zazdrością patrzyłem na piękno i wielkość Alp. Nie będziemy w Polsce nigdy mieli tak wysokich gór. Ale - podobnie jak Szwajcaria - potrafimy zbudować konkurencyjny i atrakcyjny system gospodarczy. Życzę Państwu interesujących obrad i owocnych dyskusji w trakcie dzisiejszej konferencji oraz zapraszam do robienia interesów w Polsce!

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.