Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 4 czerwca 2011

Wystąpienie na uroczystości odznaczenia działaczy organizacji pozarządowych

Szanowni Państwo!

Oprócz ponownych gratulacji i podziękowań chciałem powiedzieć, że dla mnie była to chwila szczególna – nie ukrywam, w wielu przypadkach źródło ogromnego wzruszenia – dlatego, że oprócz możliwości obserwowania dobrej pracy wielu organizacji, wielu stowarzyszeń obywatelskiej aktywności, dotarło do mnie to, że jesteście Państwo w jakiejś mierze zbiorowym dorobkiem wolnej, demokratycznej, obywatelskiej Polski.

Jest 4 czerwca – rocznica 22., a więc nie okrągła. Rocznice są okazją do tego, by na coś zwrócić uwagę, żeby komuś podziękować. A więc i ta rocznica jest dobra, żeby powiedzieć w stosunku do Państwa – nie tylko do wszystkich odznaczonych, także do tych, których praca stoi za tymi odznaczeniami – zbiorowe „dziękujemy”. I powiedzieć, że prosimy o dalszy wysiłek, o dalszą pracę, o dalszą aktywność.

Miałem honor wyróżnić autorów wielkiej zmiany w roku ’89 – tych, którzy wywalczyli wolność. Miałem honor wyróżnić także członków rządów, pierwszych pionierskich rządów, które uruchomiły wielką i mądrą zmianę w Polsce. Dzisiaj mam okazję wyróżnić w imieniu Polski – bo to jest ten wielki przywilej prezydenta, że nie tylko w swoim imieniu, ale w imieniu całego społeczeństwa, całego państwa może podziękować i wyróżnić – osoby i instytucje, które w sposób mądry, piękny i ciekawy potrafiły zagospodarować polską wolność i uczynić ją wolnością obywatelską. Wolnością, która służy nie tylko władzy, ale także społeczeństwu, także tym, którzy są najsłabsi, którzy są w najtrudniejszej sytuacji.

Chciałem zatem serdecznie podziękować za to mądre zagospodarowywanie polskiej wolności. Chciałem jednocześnie powiedzieć, że za każdym z Państwa, za każdym dziełem, które jest współudziałem wszystkich dzisiaj wyróżnionych, stoją sprawy, które warto by podkreślić, ale nie ma możliwości, żeby każdemu z osobna dziękować – a jest za co i często mam świadomość, że powinienem. I myślę, że jest to zobowiązanie dla nas wszystkich, żeby nie tylko z okazji święta wolności, ale także na co dzień pamiętać i w wymiarze praktycznym wspomagać tych, którzy w sposób mądry, czasami z dala od polityki, z dala od wszelkich formacji politycznych i od wszelkiej władzy potrafią bardzo skutecznie działać na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. A jednocześnie tworzą klimat i opinie o Polsce jako o kraju ludzi, którzy mają wrażliwość obywatelską, i kraju, który potrafi pokazać nie tylko władzę, nie tylko prawo, ale ten dorobek polskiej demokracji, jakim są organizacje pozarządowe, które reprezentują Polskę poza jej granicami.
Zobacz także: Prezydent odznaczył działaczy organizacji pozarządowych
Serdecznie wszystkim dziękuję i jeszcze raz proszę o więcej.

 

Poleć znajomemu