Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 13 maja 2014

Wystąpienie Prezydenta RP z okazji 70. rocznicy Bitwy o Monte Cassino

Szanowni Państwo!

 
Łączymy się dzisiaj myślą, wspomnieniem, niektórzy modlitwą, z naszymi drogimi weteranami, a także z wszystkimi Polakami, którzy pamiętają o bitwie pod Monte Cassino, którzy są dzisiaj na polskim cmentarzu na Monte Cassino, którzy w różny sposób wspominają te niezwykłe chwile.
 
Chciałbym dzisiaj podziękować także tym, którzy pamiętają o polskim udziale w niezwykłej, krwawej bitwie, która była bitwą na ziemi włoskiej, ale o polską wolność. Chciałbym serdeczną myśl skierować ku Prezydentowi Republiki Włoskiej, panu Napolitano, który już parę tygodni temu złożył hołd polskiej krwi przelanej na ziemi włoskiej, wspominając jednocześnie i bohaterstwo żołnierzy polskich z 1944 roku, i dokonania narodu polskiego, który wybił się na wolność 25 lat temu. Serdecznie chcę podziękować tym wszystkim, którzy dzisiaj składają hołd na cmentarzu pod Monte Cassino.
 
Chcę jednocześnie podzielić się pewną refleksją, która pewnie zawsze nam towarzyszyła i towarzyszyć będzie. Bitwa pod Monte Cassino była już zwiastunką zakończenia II wojny światowej. Była zapowiedzią zwycięstwa aliantów nad hitlerowskimi Niemcami, pokonania wroga, który 1 września 1939 roku rozpoczął wojnę tutaj,  na ziemi polskiej. Siłą rzeczy myślimy więc o polskim losie. I z goryczą myślimy o tym, że w jakiejś mierze ominęła nas pełna satysfakcja i pełna radość z zakończenia II wojny światowej. Dyskusja, w jakiej mierze możemy, w jakiej mierze powinniśmy pamiętać i świętować zakończenie II wojny światowej, toczyła się i toczyć się będzie.  To nie było, nie jest i nigdy nie będzie takie proste. Bo przecież tamten maj 1945 roku był miesiącem, kiedy triumfowano nad Niemcami, które były już pokonane, ale jednocześnie rozpoczynał się nowy, dramatyczny okres w dziejach narodu. Wszyscy wiemy, że wieloletnie zmagania Polaków, od 1 września 1939 roku aż po maj 1945, nie przyniosły pełnej wolności, nie przyniosły niepodległości. Przyniosły świat ograniczeń, braku suwerenności, nowej fali represji, nowej fali ograniczeń ambicji narodowych Polski. Dlatego w sposób szczególny powinniśmy pamiętać o tym maju 1944 roku, kiedy jeszcze wszystko można było starać się wywalczyć, kiedy jeszcze można było cieszyć się zwycięstwami, które jeszcze wtedy mogły prowadzić do pełnej wolności Polski.
Poleć znajomemu