przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 24 listopada 2010

List prezydenta z okazji Święta Kolejarza

Uczestnicy uroczystości
z okazji Święta Kolejarza

 

 

Szanowny Panie Prezesie!
Szanowni Pracownicy Polskich Kolei Państwowych!

 

Z okazji Święta Kolejarza – obchodzonego tradycyjnie w dniu Państwa Patronki, św. Katarzyny Aleksandryjskiej – pragnę złożyć najlepsze życzenia wszystkim pracownikom PKP. Z ogromnym uznaniem myślę o Państwa odpowiedzialnej służbie. Zobacz także: Odznaczenia z okazji Święta Kolejarza

 

Kolejnictwo na polskich ziemiach to historia licząca sobie 170 lat. Kolej postrzegana jest jako symbol cywilizacyjnego postępu, a zawód kolejarza – zawód służby publicznej – otoczony jest w społeczeństwie szczególnym szacunkiem. Mimo, że to trudna służba, w niejednym polskim domu stała się już rodzinną tradycją. Niezmiennie oznacza ona wysoki profesjonalizm, a także poczucie odpowiedzialności za ludzkie bezpieczeństwo, które jest Państwu powierzone.

 

Pamiętamy, że ludzie w kolejarskich mundurach zapisali w polskiej historii wiele chlubnych kart. O wielkim patriotyzmie i społecznym zaangażowaniu tego środowiska świadczą wydarzenia roku 1905, wkład kolejarzy w odrodzenie polskiej państwowości, udział w wojnie polsko-bolszewickiej i wojnie obronnej 1939 roku, a także rola społeczności kolejarskiej podczas zmagań Polaków z komunistyczną dyktaturą. Nie powinniśmy zapominać, że to właśnie protest kolejarzy był jednym z wydarzeń, które stały się początkiem Sierpnia 1980.

 

Dumni ze swej pięknej tradycji, jesteście jednocześnie Państwo świadomi nowych wyzwań. Kolej w Polsce modernizuje się i przekształca. Powinna odpowiadać na potrzeby współczesnego rynku usług komunikacyjnych i transportowych, ale pamiętać też o swej misji społecznej. Ogromne znaczenie ma również fakt, że spółki wchodzące w skład Grupy PKP zatrudniają blisko 96 tysięcy osób. Troska o miejsca pracy w kolejnictwie i bezpieczeństwo socjalne pracowników jest więc ważna dla stabilności całej polskiej gospodarki. Jedną z pierwszych ustaw, jakie podpisałem pełniąc obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej, była ustawa, która pomogła PKP poprawić kondycję i zwiększyć płynność finansową.

 

Z nadzieją i ambitnymi planami spoglądamy w przyszłość. Kolej Dużych Prędkości, tak jak kiedyś Kolej Warszawsko-Wiedeńska, będzie projektem przełomowym, na nowo ukształtuje myślenie społeczeństwa o tym środku transportu. To szansa na znaczące inwestycje, na zbliżenie do siebie dużych aglomeracji. Przebudowa infrastruktury, remonty dworców – także nadają polskim kolejom nowe oblicze.

 

Tegorocznym obchodom Święta Kolejarza przyświeca motto: „Wybieram Kolej”. Tak jak Państwo wybrali przed laty kolej jako swój zawód, swoją pasję – tak też zmiany w polskim kolejnictwie służą temu, aby podobnego wyboru dokonywali na co dzień pasażerowie, którzy chcą podróżować najbardziej sprawnie i wygodnie.

 

Wszystkim pracownikom PKP, wszystkim polskim kolejarzom składam życzenia pomyślności i satysfakcji w pełnieniu społecznej służby, która jest tak ważna dla Polski i Polaków.


Życzę, aby praca na kolei była dla Was źródłem dumy i życiowego spełnienia. Składam gratulacje i wyrazy uznania wszystkim osobom uhonorowanym dzisiaj odznaczeniami państwowymi. Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników Święta Kolejarza.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.