przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 25 listopada 2010

List prezydenta na XIX Targach Książki Historycznej

Prezydent Bronisław Komorowski

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości otwarcia

XIX Targów Książki Historycznej

w Warszawie

 
Panie i Panowie!
 

Przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim Państwu zgromadzonym na uroczystości otwarcia XIX Targów Książki Historycznej. Cieszę się, że to niezwykle ciekawe i wartościowe wydarzenie już po raz drugi odbywa się we wspaniałej scenerii odnowionych Arkad Kubickiego, u stóp warszawskiego Zamku.

 

Jestem przekonany, że tej królewskiej oprawie towarzyszyć będzie, jak co roku, uroczysta atmosfera wielkiego święta dziejopisarstwa – zarówno naukowego, jak też bardziej popularnego – oraz prawdziwej duchowej uczty dla wszystkich wyznawców dostojnej muzy historii. Oby Klio, która patronuje przyznawanym podczas targów zaszczytnym polskim „noblom dla historyków”, spojrzała życzliwie na prace tegorocznych laureatów nagród i wyróżnionych. Niech znajdą one godne miejsce w przebogatym dorobku polskiej historiografii.

 

Targi Książki Historycznej są zawsze wydarzeniem niezwykłym i oczekiwanym. Świadczy o tym liczba prezentowanych przez wydawców corocznie nowych tytułów, frekwencja na spotkaniach promocyjnych i dyskusjach, wreszcie – rozrzut podejmowanej przez autorów, a pasjonującej czytelników tematyki: od najodleglejszej starożytności aż po dzieje najnowsze.

 

Jest to dla mnie jako absolwenta i miłośnika studiów historycznych powód do radości, ale też otucha dla Prezydenta Rzeczypospolitej. Jeśli bowiem zważyć maksymę XX-wiecznego niemieckiego biografa Emila Ludwiga, iż „trzeba wpierw studiować historię, jeśli pragnie się dalej ją tworzyć”, to niezmiennie od lat wysokie zainteresowanie literaturą historyczną w naszym kraju uznać należy za pozytywny prognostyk. Przyszłość Polski znajduje się wszak w naszych rękach. Chciejmy zatem ją kształtować, chciejmy tworzyć polską historię wieku XXI. I chciejmy zarazem poznawać dawniejsze dzieje i czerpać z nich naukę na przyszłość.

 

Życzę Państwu, aby to wyjątkowe spotkanie z książką historyczną, w gronie jej twórców i miłośników, przyniosło Państwu wiele inspirujących wrażeń i ważnych przemyśleń.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.