przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 27 listopada 2010

List prezydenta z okazji uroczystości wręczenia statuetek Złoty Hipolit – Wybitna Osobistość Pracy Organicznej

Prezydent Bronisław Komorowski

Szanowni Laureaci!

Szanowni Członkowie

Towarzystwa imienia Hipolita Cegielskiego!

Drodzy Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania na uroczystości wręczenia statuetek Towarzystwa imienia Hipolita Cegielskiego – Złotych Hipolitów.

 

Gratulacje i słowa uznania kieruję do tegorocznych laureatów, Profesorów Jadwigi Kaliszewskiej, Leszka Balcerowicza, Andrzeja Legockiego, Zbigniewa Pawłowskiego, Jacka Wesołowskiego, Księdza Eugeniusza Makulskiego oraz Pana Adama Smorawińskiego. Mimo, że sztuka, nauka, biznes, świat polityki i duszpasterstwo to dziedziny tak odległe od siebie, łączy Państwa pasja i zaangażowanie, z jakimi oddają się Państwo swojej pracy oraz starania o umacnianie solidaryzmu społecznego.Wybitne osiągnięcia Państwa – te obecnie nagradzane i wiele następnych, których Państwu życzę – stanowią wielką wartość w perspektywie modernizacji i rozwoju cywilizacyjnego naszej Ojczyzny, będąc kluczem do zapewnienia Polsce lepszego kształtu w przyszłości.

 

Ponad dwieście ostatnich lat naszej historii nie sprzyjało rozwojowi przedsiębiorczości, nauki, samoorganizacji. Mądrą reakcją na ten stan rzeczy był nurt pozytywizmu oraz idea pracy organicznej. Z powodzeniem wprowadzał ją w życie Hipolit Cegielski. Ten przemysłowiec i patriota, animator organizacji zrzeszających przedsiębiorców, był uosobieniem wielkopolskiej etyki pracy oraz gospodarności. Rozumiał, że odpowiedzialność wobec Ojczyzny polega także na trafnym odczytaniu roli, jaką ma się do odegrania w kontekście dobra ogółu.


Dostrzegał potrzebę stałego działania na rzecz przezwyciężania cywilizacyjnych zapóźnień, a zarazem dbał o zachowanie dla przyszłych pokoleń tego, co współtworzy duchowe oblicze polskości. Cieszę się, że na początku XXI wieku nie brak popularyzatorów myśli Hipolita Cegielskiego oraz tych, którzy zasługują na miano jego naśladowców. Proszę zatem, Szanowni Laureaci, o przyjęcie życzeń wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji – tej związanej z realizacją własnych zamierzeń i szlachetnych ambicji, oraz tej wypływającej z poczucia dobrze spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny i społeczeństwa.

 

Raz jeszcze serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na uroczystości wręczenia
Złotych Hipolitów.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.