przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 3 grudnia 2010

List prezydenta na uroczystościach w Królewskiej Kopalni Soli „Wieliczka”

Uczestnicy
uroczystości Barbórkowych
w Królewskiej Kopalni Soli „Wieliczka”

 

Szanowny Panie Prezesie!
Szanowna Pani Przewodnicząca!
Szanowny Panie Przewodniczący!
Szanowni Państwo!

Z okazji górniczego święta, w przeddzień Barbórki, pragnę przekazać wszystkim Państwu, zgromadzonym na uroczystości we wspaniałej wielickiej komorze „Warszawa”, najlepsze życzenia pomyślności. Z serdecznymi życzeniami i pozdrowieniami zwracam się do Zarządu oraz wszystkich pracowników Królewskiej Kopalni Soli „Wieliczka”. Witam przedstawicieli partnerów i instytucji współpracujących z Kopalnią.

Wieliczka to miejsce wyjątkowe, wręcz magiczne. Trudno o lepszą scenerię dla świętowania barbórkowych obchodów, dla zrozumienia górniczego trudu i setek lat górniczej tradycji. Kopalnia Soli w Wieliczce, ze swą historią sięgającą wczesnego średniowiecza, to jedna z najstarszych kopalń w Polsce i na świecie. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest świadectwem ludzkiej odwagi, pracy i przedsiębiorczości; obrazem dziejów polskiego górnictwa. Przez stulecia kolejne pokolenia górników cierpliwie drążyły wnętrze Ziemi. Wieliczka zawsze była perłą w polskiej koronie. Urobek z żup solnych stanowił pokaźną część dochodów państwa; sprawiał, że nie brakowało środków na renesansowy Wawel czy uposażenie profesorów Akademii Krakowskiej. Sól konserwowała żywność i ratowała przed głodem, a sama kopalnia była chlubą monarchów, którzy chętnie zapraszali do Wieliczki swoich znamienitych gości.

To wyjątkowy zaszczyt pracować tutaj, pielęgnować ten pomnik historii, oprowadzać zwiedzających po wykutych w soli zabytkach, animować w tym podziemnym świecie bogate życie kulturalne. Wieliccy górnicy stoją na straży bezcennego skarbu, którego piękno urzeka miliony ludzi z rozlicznych krajów. Dbają o zachowanie tradycji, pielęgnują dawne zwyczaje. Przechowują wiedzę o stuleciach wytężonej pracy, wykonywanej ręcznie, przy blasku kaganka. Udostępniają społeczeństwu niemający sobie równego zabytek i rozsławiają w świecie Wieliczkę i Polskę.

Wszystkim pracownikom wielickiej kopalni pragnę złożyć wyrazy uznania i wdzięczności. W imieniu Rzeczypospolitej, dziękuję za Państwa pracę nad zachowaniem dziedzictwa polskiej historii, nad upowszechnianiem dzieła wielu pokoleń polskich górników. Dzięki tej trosce i staraniom, mimo zaprzestania eksploatacji złóż, Kopalnia tętni życiem i odkrywa przed zwiedzającymi unikatowe piękno solnego świata. Właśnie dzisiaj, do ruchu turystycznego zostaje na powrót włączona odnowiona zabytkowa komora Michałowice. Dbałość o kopalnię oraz reprezentowanie jej jest honorem, ale też wielką odpowiedzialnością, nie sposób bowiem oszacować wartości historii, tradycji i piękna.

Z okazji Barbórki, składam Państwu serdeczne życzenia spokojnej i bezpiecznej pracy, zawodowego spełnienia i satysfakcji ze sprawowania ważnej społecznej misji. Proszę również przyjąć życzenia wszelkiej osobistej pomyślności i rodzinnego szczęścia, które kieruję zarazem do Waszych Bliskich. Raz jeszcze serdecznie Państwa pozdrawiam.

Szczęść Boże!

Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.