przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 4 grudnia 2010

List prezydenta z okazji Barbórki

Prezydent Bronisław Komorowski

Drodzy Górnicy!

Szanowni Państwo!

 

W dniu Świętej Barbary, opiekunki i patronki górników, pragnę złożyć najserdeczniejsze powinszowania pracownikom polskiego przemysłu wydobywczego – górnikom wszystkich specjalności – związanym z kopalniami węgla kamiennego i brunatnego, z górnictwem niewęglowym, zakładami wyszukującymi i wydobywającymi naftę, gaz, rudy metali i inne minerały; kadrze kierowniczej kopalń, spółek i kompanii wydobywczych, a także pracownikom urzędów górniczych oraz jednostek ratownictwa górniczego. Najlepsze życzenia kieruję do emerytowanych górników oraz do wszystkich górniczych rodzin.

 

Wykonują Państwo trudny, niebezpieczny i niezwykle potrzebny zawód, w którym żadne urządzenie techniczne nie jest w stanie całkowicie zastąpić zręczności, intuicji i doświadczenia człowieka. Wasz codzienny trud służy nie tylko poszczególnym regionom, ale ma też kapitalne znacznie dla pomyślnego rozwoju całego kraju. Sektor wydobywczy pozostaje jedną z najważniejszych gałęzi naszej gospodarki narodowej, a związane z nim górnictwo surowców energetycznych, szczególnie węglowe ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, naszych domów i przedsiębiorstw.

 

Obchody Barbórki skłaniają do wspominania tych, których dzisiaj nie ma już wśród nas. Nasze myśli kierują się ku ofiarom tragicznych katastrof, górnikom i ratownikom, którzy stracili życie, pełniąc swoją trudną służbę. Pamiętamy o udziale górników w pokojowej rewolucji „Solidarności”, o ofierze życia, jaką za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę złożyli manifestanci z kopalni „Wujek”, członkowie załóg śląskich kopalń „Manifest Lipcowy”, „Piast” i innych, które w dniach stanu wojennego podjęły strajk w proteście przeciwko delegalizacji „Solidarności”.

 

Barbórka to również dogodna sposobność do refleksji nad przyszłością polskiego górnictwa węglowego. Zapasy czarnego złota w naturalny sposób kurczą się i dlatego musimy racjonalnie i bezpiecznie dla naszej przyszłości gospodarować tym darem natury. Górnictwu potrzebne są nowe techniki i technologie podziemnej eksploatacji złóż; ważne jest kształcenie kadr górniczych i bezpieczeństwo pracy, trzeba też uwzględniać zagadnienia zrównoważonego rozwoju. Jednak nade wszystko należy pamiętać o człowieku – górniku, który wykonuje swoją codzienną pracę nierzadko z narażeniem własnego zdrowia, a nawet życia. Górnicy nie unikają wyzwań, a tym samym zasługują na nasz najwyższy szacunek.

 

Jako Prezydent Rzeczypospolitej w imieniu całego społeczeństwa najserdeczniej życzę polskim górnikom, aby codzienny wysiłek przynosił Państwu satysfakcję i wiele sukcesów. Proszę przyjąć życzenia pracy spokojnej, bezpiecznej, a także dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności. Oby święta Barbara każdego dnia strzegła od złego nasz górniczy stan. Szczęść Boże!

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.