przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 28 grudnia 2010

List w rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego

Uczestnicy
uroczystych obchodów
92. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
przy Grobie Nieznanego Żołnierza


Szanowni Przedstawiciele Władz Samorządowych Wielkopolski!
Szanowni Państwo!

Składamy dzisiaj hołd bohaterskim żołnierzom Powstania Wielkopolskiego. Zbrojny czyn Wielkopolan w wyjątkowy sposób zapisał się w pamięci naszego narodu. Jako jedna z nielicznych polskich insurekcji, Powstanie Wielkopolskie powiodło się w całej pełni, zakończyło doniosłym zwycięstwem. Prastara dzielnica naszego kraju, kolebka polskiej państwowości – została wyzwolona spod jarzma zaborcy. To powstanie rozbrzmiało też jak ostatni, dobitny akord w zmaganiach toczonych od ponad stu lat. Wielkopolska wygrała dziejowe starcie z germanizacją i na zawsze powróciła do macierzy.

Miało to ogromne znaczenie dla całej odrodzonej Rzeczypospolitej, która umacniała świeżo odzyskaną suwerenność i musiała walczyć o kształt swoich granic. Bój o Wielkopolskę to jeden z najważniejszych rozdziałów tej epopei, a data 27 grudnia 1918 roku, dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jest równie istotna w polskiej historii jak jednocząca nas wszystkich data 11 listopada 1918 roku. Powstańcy wielkopolscy – swą przelaną krwią i patriotyczną ofiarą, ale także swym zorganizowaniem, ładem i zdyscyplinowaniem – wnieśli historyczny wkład w dzieło naszej wolności i niepodległości.

Tutaj, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w miejscu symbolicznym dla wszystkich Polaków, oddajemy cześć mężnym mieszkańcom Wielkopolski. Pochylamy głowy przed tymi, którzy 92 lata temu chwycili za broń w obronie polskości, w obronie swojej rodzinnej ziemi. Przed tymi, którzy walczyli i ginęli; którzy złożyli najwyższe świadectwo wierności swemu narodowi. Gorący, nieugięty i mądry patriotyzm Wielkopolan, patriotyzm wyrażony w cywilizacyjnych zmaganiach z pruskim zaborcą i okazany w zbrojnym wysiłku lat 1918-19 – może być dla nas wszystkich wzorem służby Ojczyźnie.

W naszym hymnie narodowym śpiewamy słowa: „Dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy”. Ale jeśli chcielibyśmy szukać wzorów rodzimych, jeśli mielibyśmy wskazać jakieś źródło inspiracji w naszej własnej historii – to na pewno na jednym z pierwszych miejsc powinno być przywołane Powstanie Wielkopolskie. To oni, powstańcy z Wielkopolski, do dzisiaj dają nam przykład, „jak zwyciężać mamy”. Już nie na polu bitwy, nie w starciu z wrogiem, ale w realiach jednoczącej się Europy, pośród wyzwań XXI wieku. Lekcja Powstania Wielkopolskiego uczy nas, jak istotna jest wiara we własne siły i zgodne skupienie się wokół najważniejszych celów. Dziękujemy dziś ofiarnym powstańcom wielkopolskim nie tylko za ich zwycięstwo sprzed 92 lat, ale i za przesłanie, które może nas prowadzić po współczesnych drogach.
 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.