przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 22 stycznia 2011

List prezydenta z okazji uroczystości pogrzebowych śp. Restytuta Staniewicza

Uczestnicy
uroczystości pogrzebowych
śp. Restytuta Staniewicza

 


Szanowni Państwo,

 

z żalem żegnamy dzisiaj szczególnie zasłużonego obywatela i orędownika Polski Niepodległej.

 

Restytut Staniewicz zapisał się w naszej pamięci jako patriota zarazem mądry i żarliwy, jako aktywny działacz opozycji demokratycznej i człowiek sumienia. Był dziedzicem tak żywej na Kresach tradycji romantycznego heroizmu. Ale też swojej działalności społeczno-politycznej potrafił nadać rys pozytywistycznej rozwagi. Ten – jak pięknie o nim powiedziano – litewski Polak i polski Litwin uważał się za obywatela i sługę jagiellońskiej Wielkiej Rzeczypospolitej. Miał odwagę marzyć o państwie, w którym idee republikanizmu, idee sprawiedliwości społecznej, orientacja europejska, szacunek dla historycznej różnorodności i odrębności tradycji narodowych zatriumfują nad totalitaryzmem i zniewoleniem.

 

Swój patriotyzm wyniósł z domu. Jego ojciec był wybitnym ekonomistą, rektorem Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, działaczem państwowym II Rzeczypospolitej, znanym z niezależnej postawy i własnego zdania. To samo mogę powiedzieć o Restytucie. Już jako piętnastolatek służył w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Okręgu Wileńskiego AK. Doktor historii za swoją niezależną postawę został pozbawiony pracy w Instytucie Zachodnim. Uczestnik Powstania Poznańskiego 1956 roku, współpracownik „Więzi”, działacz Konwentu Niepodległościowego, współpracownik Komitetu Obrony Robotników, współzałożyciel Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, członek Konfederacji Polski Niepodległej, Solidarności, wykładowca Wszechnicy Robotniczej, uczestnik solidarnościowego podziemia – nie poddawał się rozpaczy, zwątpieniu, represjom. Otwarty na ludzi, serdeczny, zapalony dyskutant, wywarł znaczący wpływ na wiele osób ze środowisk opozycyjnych, ciesząc się wśród nich szacunkiem i sympatią.

 

Mam honor kreślić to wspomnienie jako prezydent suwerennej, demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej i były uczestnik zmagań o jej wolność. W imieniu własnym, ale też w imieniu wszystkich, którym droga jest Polska i dawne polskie Kresy, którzy zabiegają o przyjazną współpracę między narodami Europy Środkowo-Wschodniej, pragnę oddać dzisiaj należny Mu hołd. Odznaczając Restytuta Staniewicza Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pragnę wyróżnić człowieka skromnego, nie czekającego na zaszczyty i przywileje, całkowicie oddanego działaniom na rzecz wolnej Polski. I wolna Polska nigdy Mu tego nie zapomni.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.