przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 9 lutego 2011

List Prezydenta RP z okazji jubileuszu prof. Pomianowskiego

Pan
Profesor Jerzy Pomianowski

 

 

 

 

Szanowny Panie Profesorze,

 

proszę przyjąć moje najserdeczniejsze gratulacje z okazji obchodzonego przez Pana pięknego jubileuszu 90-lecia urodzin. W imieniu Rzeczypospolitej pragnę złożyć Panu słowa gorących podziękowań za wszystko, co przez wiele lat czynił Pan z myślą o Polsce.

 

Pana życie rozgrywało się w scenerii czasów wyjątkowo burzliwych i dramatycznych. Dotknięty represjami po wydarzeniach marcowych 1968 roku, udał się Pan na emigrację, ale gdy przebywał Pan poza granicami kraju, Pana książki i prace były istotną częścią polskiej kultury. Dał Pan wiele dowodów swojego literackiego i translatorskiego kunsztu, angażując się zarazem w działania opozycyjne wobec panującego w Polsce systemu. To dzięki Pańskiemu znakomitemu tłumaczeniu Archipelagu Gułag Aleksandra Sołżenicyna, odczytywanemu na antenie Radia Wolna Europa, wielu Polaków mogło znane z codzienności PRL-u doświadczenie komunistycznej przemocy i zniewolenia uzupełnić wstrząsającą wiedzą o systemie represji w Związku Radzieckim.

 

Swojego przywiązania do Ojczyzny dowiódł Pan w 1994 roku, kiedy na stałe powrócił Pan do suwerennej i demokratycznej Polski i z ogromnym zaangażowaniem kontynuował swoją pracę. Owocem tej pracy jest powstałe z inicjatywy Pana i profesora Jerzego Giedroycia i redagowane przez Pana pismo Nowaja Polsza. Dzięki temu utrzymanemu na wysokim merytorycznym poziomie periodykowi rosyjskie elity mogą dowiedzieć się, czym żyje i z jakiej perspektywy spogląda na świat współczesna Polska.

 

Pozostaje Pan jednym z największych specjalistów w dziedzinie stosunków polsko-rosyjskich oraz sytuacji politycznej, społecznej i kulturalnej współczesnej Rosji. Polsko-rosyjskie relacje,
by mogły się rozwijać w sposób stabilny i korzystny dla obu stron, niczym powietrza potrzebują zaangażowania osób takich jak Pan – zrównoważonych w sądach, zdolnych do zrozumienia stanowiska drugiej strony, poszukujących tego, co wspólne. Dzięki Pana aktywności i zasługom stał się Pan ambasadorem Polski w Rosji i zarazem Rosji w Polsce. Z wszystkimi przymiotami charakteru i umysłu, z wszystkimi swoimi osiągnięciami – tak jak przez minione lata, tak i dzisiaj – jest Pan Polsce bardzo potrzebny.

 

Raz jeszcze gratuluję Panu wspaniałego jubileuszu. Wkraczając w wiek tak dostojny, zachował Pan Profesor wigor i moc twórczą. Życzę Panu, by ta energia nigdy Pana nie opuszczała, a Rzeczypospolitej życzę, by długie jeszcze lata korzystała z Pana bogatej wiedzy i rozsądku.

 

Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej


 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.