przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 26 lutego 2011

List Prezydenta RP do uczestników uroczystości pogrzebowych Jerzego Nowosielskiego

Uczestnicy
uroczystości pogrzebowych
Jerzego Nowosielskiego

 

 

Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci profesora Jerzego Nowosielskiego.

 

Odszedł wielki artysta i przenikliwy myśliciel, jedna z najwybitniejszych osobowości naszej kultury i polskiego prawosławia. Zostawił po sobie oryginalne i cenne prace o tematyce świeckiej – grafiki, scenografie i obrazy, jednak szczególne miejsce w Jego dorobku zajmuje twórczość sakralna. Ikony, polichromie, projekty architektoniczne autorstwa Zmarłego na zawsze pozostaną świadectwem Jego wyjątkowego talentu oraz kunsztu, z jakim ukazywał związki między sztuką a duchowością.

 

Wieloletnie poszukiwania artystyczne i teologiczne uczyniły profesora Nowosielskiego człowiekiem wielkiego wymiaru duchowego. Jego unikalny wkład w dialog ekumeniczny stanowią dzieła zdobiące zarówno cerkwie, jak i kościoły, przypominając o tysiącletniej tradycji Kościoła niepodzielonego. Był twórcą zakorzenionym w tradycji chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego. Laureat licznych nagród i wyróżnień, odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, swojej trosce o szeroko pojęty rozwój kultury dawał wyraz nie tylko jako wykładowca akademicki oraz w publikacjach. Zakładając wraz z małżonką Zofią Fundację Nowosielskich, wspierał stypendiami i nagrodami młodych wyróżniających się artystów.

 

Fiodor Dostojewski pisał, że prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna. Jestem przekonany, że zarówno obecne, jak i następne pokolenia widzów kontemplujących malarstwo Jerzego Nowosielskiego będą Go uważały za twórcę aktualnego, bliskiego sobie, ujawniającego ponadczasowe aspiracje ludzkiego ducha.

 

Wyrażając żal z powodu tak wielkiej straty dla polskiej kultury, w tych trudnych i bolesnych chwilach pragnę przekazać Rodzinie, Uczniom i Przyjaciołom Zmarłego wyrazy głębokiego współczucia.

 

Cześć Jego pamięci!

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.