przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 17 września 2010

List prezydenta do Prezesa Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP

Pan
Piotr Kadlčik
Prezes Zarządu
Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich
w Rzeczypospolitej Polskiej

 

 

Szanowny Panie Prezesie!

 

Z okazji niedawnych obchodów żydowskiego Nowego Roku oraz nadchodzącego właśnie święta Jom Kippur pragnę przekazać na Pana ręce najserdeczniejsze pozdrowienia dla polskiej społeczności żydowskiej.

 

Żydzi są obecni w dziejach Polski od samego początku. W dziejach tych są karty dramatyczne, naznaczone cierpieniem, ale też piękne, chwalebne, napełniające dumą oba nasze narody.Wkład osób narodowości żydowskiej w polską kulturę, sztukę, naukę i rozwój gospodarczy zasługuje na docenienie i należyte upamiętnienie.

 

Od ponad dwudziestu lat polscy Żydzi wraz z pozostałymi obywatelami znów wolnej Rzeczypospolitej mogą swobodnie kształtować swój los. Odrodzenie się życia żydowskiego, tak religijnego jak i świeckiego, przyjmuję z uznaniem i radością.

 

Oby rozpoczynający się właśnie rok 5771 był dla wszystkich Państwa rokiem szczęścia i pomyślności. Obyście zostali wspomnieni i zapisani przed Bogiem do Księgi życia, błogosławieństwa, pokoju i dostatniego utrzymania, na życie szczęśliwe i na pokój [z modlitwy na Jom Kipur w przekładzie Daniela Neufelda, 1864].
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.