przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 21 marca 2011

Wystąpienie prezydenta podczas uroczystości wręczenia orderów przedstawicielom środowiska filmowego

Zawsze gdy mam taką niebywałą okazję i niebywały przywilej dziękowania nie tylko w swoim własnym imieniu, ale także w imieniu całego społeczeństwa polskiego za zasługi dla nas wszystkich, czuję jakieś wewnętrzne ogromne wzruszenie. I z całego serca dziękuję w imieniu swoim i w imieniu całej Polski wszystkim Państwu.

 

Serdecznie dziękuję za dokonania, bez których polska kultura, bez których Polska na pewno byłaby inna – a jestem głęboko przekonany, że byłaby uboższa i byłaby gorsza. Dziękuję wiec wszystkim z całego serca. Patrząc na pana Andrzeja Wajdę, chcę powiedzieć, iż mam świadomość, że nakładając tę wstęgę Orła Białego, w jakiejś mierze mam okazję podziękować całemu środowisku oraz że mam okazję pokazać, co jest tak naprawdę w służbie dla Polski najważniejsze. Chciałem podziękować nie tylko za konkretne dokonania w obszarze kultury, szczególnie filmu, ale za wszystkie mądre wzruszenia polskie, których źródłem były filmy i wydarzenia natury kulturalnej. Chciałem podziękować także za mądrze postawione trudne polskie pytania o nasze życie, o naszą często nieodległą przeszłość. Zobacz także: Prezydent odznaczył twórców kultury

 

Chcę też podziękować z całego serca za coś, co jest udziałem nas wszystkich: za działania, które przecież zaowocowały polską wolnością. Staram się unikać zbyt wielkich porównań, ale jestem z wykształcenia historykiem i pamiętam dobrze, jak wiele tamta Polska, która budziła się do niepodległości w 1918 roku, zawdzięczała ludziom kultury polskiej. Jak wiele znaczyła twórczość Żeromskiego, Wyspiańskiego, a nawet i Sienkiewicza i wielu innych ludzi. Jak wiele znaczyła poprzez stawianie i wtedy polskich pytań i budowanie wrażliwości nie tylko dla historii, ale i dla polskich marzeń; jak wiele znaczyła dla zdolności narodu podjęcia mądrej walki o własną wolność. Te same wielkie wyzwania były realizowane w innych realiach, w innej sytuacji, ale też przez ludzi mających wrażliwość dla polskiej kultury i polskich dziejów. I coś, co jest rzeczą najważniejszą i najpiękniejszą: odwagę posiadania dobrych, polskich marzeń o wolności. Za to dziękuję wszystkim.

 

W sposób szczególny dziękuję panu Andrzejowi Wajdzie, bo całą swoją twórczością służył rzeczom wielkim. W jakiejś mierze dziękuję także za to, że ukształtował moje pokolenie, pokolenie ludzi Solidarności, stawiając trudne pytania, ale i budząc nadzieję, że z trudnych sytuacji można znaleźć mądre i dobre wyjścia. Chciałem, Panie Andrzeju, za to podziękować z całego mojego solidarnościowego serca i wyrazić przekonanie, że Pana twórczość w dalszym ciągu będzie służyła Polsce, tak jak służyły jej wszystkie Pana filmy, ze szczególnym uwzględnieniem filmu „Katyń”, który jest przecież czymś, o czym Polska marzyła – abyśmy mogli także poprzez kulturę pokazywać w sposób wiarygodny, ale i robiący wrażenie, nasze polskie doświadczenie, nasze polskie problemy, naszą polską historię tak, aby ona budowała tkankę porozumienia pomiędzy narodami w Europie. Za to z całego serca raz jeszcze dziękuję. Ten order chciałem wręczyć po to, żebyśmy wszyscy w Polsce mieli przeświadczenie, że Polska pamięta o swoich wybitnych i wielkich synach i córkach, że nie tylko Oscary są wręczane za całokształt osiągnięć, ale także Orzeł Biały podkreśla zasługi dla Polski. Dziękuję bardzo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.