przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 1 września 2010

Przemówienie prezydenta na Westerplatte

Szanowni Państwo!

 

Westerplatte to ważny skrawek polskiej ziemi. Ważny dla polskiego doświadczenia, ważny z punktu widzenia polskiej dumy i polskiego honoru. Ale to także ważny kawałek ziemi europejskiej. To miejsce jest źródłem szczególnego doświadczenia nie tylko dla Polaków, nie tylko dla Niemców, ale także dla całej Europy. Bo przecież tutaj runął świat: 71 lat temu wywróciło się wszystko, co było podstawą egzystencji narodów, państw, ludzi.

 

Tutaj runął świat, runął ład polityczny, zawaliły się państwa, rozpoczął się najstraszniejszy okres w dziejach Europy, który przyniósł kilkadziesiąt milionów ludzkich ofiar. Wywrócił się świat poszczególnych ludzi. I tych obrońców, którzy tu dzielnie walczyli, którzy mieli odwagę przeciwstawić się idącej gigantycznej fali nienawiści, fali totalitaryzmu. Wywrócił się świat ich rodzin na wiele lat.

 

Jest coś szczególnego w scenariuszach dziejów pisanych przez historię, bo przecież tu, w Gdańsku, tu na polskim Wybrzeżu też jest ten wielki szmat ziemi, od którego rozpoczęła się skuteczna walka i droga ku wolności.

 

Zaledwie wczoraj obchodziliśmy piękną, radosną uroczystość przypomnienia rocznicy porozumień gdańskich, przypomnienia tych chwil, kiedy wielki, wspaniały zryw naszego narodu przyniósł wolność Polsce, ale przecież rozpoczął również erozję systemu komunistycznego, która zakończyła się runięciem muru berlińskiego.

 

Tak to już jest, że w życiu przeplatają się chwile wielkie i chwile małe, chwile, kiedy można z dumą oddychać i kiedy człowiek mruży z przerażenia oczy. Tak było tutaj w Gdańsku. Warto wspominając te wydarzenia sprzed 71 lat, widzieć w nich również potwierdzenie mądrości ojców założycieli Unii Europejskiej, którzy przecież mówili: Nie było Europy, była wojna – ta wojna, która tu się rozpoczęła. Nie było Europy, była wojna z wszystkimi nieszczęściami. Przecież to doświadczenie także stąd, z Westerplatte, było doświadczeniem, które legło u podstaw determinacji w budowie nowego, lepszego świata europejskiego, w którym sąsiedzi nie muszą się siebie bać nawzajem. Siła integracji, siła tego, co wspólne, powoduje, że wszyscy czują się bezpieczniejsi.

 

Nie było Europy, była wojna. Dzisiaj jest Europa, dzisiaj my możemy również czuć się bezpieczniejsi, możemy lepiej, mądrzej, skuteczniej zagospodarowywać polską wolność, która też tu w Gdańsku się zaczęła, i możemy odważnie myśleć o bezpieczeństwie i o mądrym zagospodarowaniu wolności w całej Europie.

 

Dlatego cieszę się, że tu trwa pamięć o tym straszliwym momencie, gdy świat runął. Ale też trwa pamięć o tym, że w momentach zasadniczych potrafiliśmy odzyskać to wszystko, co tu przecież runęło – odzyskaliśmy wolność, odzyskaliśmy zaufanie do świata, odzyskaliśmy głęboką wiarę, że świat idzie w dobrą stronę.

 

Dziękuję również za to, że te uroczystości, tak piękne, w tak niezwykłym miejscu, możemy świętować razem – możemy się spotykać nie tylko z ludźmi, którzy pamiętają okropności wojny, bohaterstwo, ale i dramat, straty straszliwe, lecz także z tymi, którzy mając wiedzę historyczną, mając narodową pamięć, chcą walczyć o przyszłość.

 

Cieszę się, że możemy się tu spotykać, zastanawiać nad historią, zastanawiać nad światem razem z młodym pokoleniem Polaków, pokoleniem Niemców, pokoleniem z całej Europy. Tej Europy, o której właśnie mówili ojcowie założyciele: Nie było Europy, była wojna. Możemy czuć się bezpieczniej – jest Europa, wojna jest doświadczeniem historycznym.

 

Dziękuję bardzo.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.