przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 22 maja 2012

Prezydent w TVP Info o szczycie NATO i wizach

Prezydent Bronisław Komorowski z dziennikarzami w Chicago

Prezydent Bronisław Komorowski z dziennikarzami w Chicago

Prezydent Bronisław Komorowski podsumowując decyzje podjęte na szczycie NATO w Chicago powiedział w TVP Info, że Polsce udało się osiągnąć to, co zakładaliśmy. - To jest miara sukcesu oczywiście - zaznaczył. Przypomniał też deklaracje prezydenta USA Baracka Obamy o zniesieniu wiz dla Polaków.


- Zależało nam na jednoznacznym zakończeniu misji w Afganistanie z udziałem polskich żołnierzy i niepodjęcie decyzji, które wiązałyby nam ręce jeśli chodzi o przyszłość zaangażowania Sojuszu w Afganistanie - powiedział prezydent. Ocenił, że trzeba szukać rozwiązać o natury politycznej, ekonomicznej, a nie militarnej.


Zwrócił też uwagę, że udało nam się też uzyskać takie zapisy w dokumentach szczytu, które w praktycznych decyzjach potwierdzają to, na czym Polsce zawsze zależało i będzie zależeć – czyli potwierdzenie wagi art. 5. Traktatu Waszyngtońskiego – mówiące, że Sojusz musi się przygotowywać do obrony terytoriów krajów członkowskich.

Zobacz także: Wywiad prezydenta dla TVP Info po szczycie NATO w Chicago Prezydent dla Polsat News po szczycie NATO w Chicago
- Bez względu na to, czy są realne zagrożenia dnia dzisiejszego, czy jutra Sojusz jest po to, aby być gotowym na zagrożenia głównie kierowane w stronę krajów członkowskich Sojuszu - zaznaczył.


Odnosząc się do zakończenia misji w Afganistanie przez polskich żołnierzy prezydent powiedział, że są dwie drogi ewakuacji przez Pakistan - łatwiejsza i przez Uzbekistan . - W tej chwili zadaniem polskiej dyplomacji, być może także dla prezydenta jest to, aby te dwie możliwości stały do dyspozycji polskich żołnierzy sprzętu w ramach kończenia misji w Afganistanie - uważa Bronisław Komorowski. 

 

Bronisław Komorowski pytany o zniesienie wiz dla Polaków powiedział: Bardzo serio traktuję obietnice, deklaracje prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, złożonej w czasie mojej wizyty dwa lata temu w Waszyngtonie, o załatwieniu tej sprawy do końca kadencji.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.