przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 28 maja 2012

Prezydent o relacjach z Ukrainą i interesie Polski

Prezydent w programie "Tomasz Lis na żywo"

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że w relacjach z Ukrainą trzeba mówić jasnym językiem polskiego interesu. Dodał, że Polski interesem jest to, aby Ukraina szła drogą wiązania się ze światem zachodnim.


- W przypadku relacji z Ukrainą trzeba mówić jasnym językiem polskiego interesu. A nie emocji, uczuć. Aczkolwiek przyjaźń z sąsiadem jest sprawą bardzo ważną. Polski interes polega na tym, aby Ukraina w stopniu maksymalnie możliwym, jak najszybciej szła drogą wiązania się ze światem zachodnim, choćby nawet po to, aby nie chciała się wiązać ze światem wschodnim - powiedział prezydent w programie "Tomasz Lis na żywo".

 

Bronisław Komorowski przyznał, że są na tej drodze przeszkody. Dodał , że kiedyś przeszkodą była niechęć do jakiegokolwiek wysiłku. I zwrócił uwagę, że obecna ekipa wynegocjowała umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina, umowę o wolnym handlu.

 

- Tyle, że pojawiła się dramatyczna, szkodliwa z puntu widzenia interesów Ukrainy i polskich nadziei na Ukrainę, przeszkoda w postaci skazania Julii Tymoszenko - powiedział Bronisław Komorowski. Zaznaczył, że ten problem muszą rozwiązać Ukraińcy, stąd jego apele, propozycje o rozwiązania systemowe. Nie porzucajmy Ukrainy w jej drodze do świata zachodniego, bo pójdzie na Wschód. Ale oczywiście nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć tych kwestii za samą Ukrainę - podkreślił.


Zobacz także: Prezydent zaapelował o zmianę prawa na Ukrainie - Dziś trzeba łączyć pewien pragmatyzm w oddziaływaniu na władze ukraińskie z jednoczesnym walczeniem o to, aby Ukraina po wyborach miała nową szansę na przyspieszenie procesów integracji ze światem zachodnim - uważa prezydent. Dodał też, że te działania trzeba łączyć z pewną zachętą, presją do zmiany prawa dziś albo po wyborach, aby nie można było skazywać za decyzje polityczne jak za pospolite przestępstwa.

 

Prezydent podkreślił, że apelował, aby nie organizować bojkotu Ukrainy. - Bo jak się kogoś bojkotuje, to się go odpycha od siebie - powiedział - a nam zależy na tym, żeby Ukrainę na Zachód przyciągać.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.