Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Prezydent RP w wywiadzie dla Polsatu

Zmiany w KRUSie, Panie Prezydencie? Skoro już o szczegółach – zmiany w KRUSie. Tak żeby więcej gospodarstw większych, na przykład takich, które mają powyżej dwudziestu hektarów, była objęta wyższą stawką ubezpieczeniową?

 

Mogę powiedzieć, że ja jestem zwolennikiem takiego kierunku działania, bo uważam że zamożniejsi ludzie, a ich nie brakuje już w tej chwili, także i na polskiej wsi, powinni być w coraz większym stopniu obciążani finansowo w ten sposób, aby sami w coraz większym stopniu dźwigali odpowiedzialność za własną emeryturę. A państwo powinno wspierać tych uboższych, słabszych. Także na wsi polskiej. I to jest prawidłowy kierunek, słyszę, że akceptowany także i przez całą koalicję. Ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, poczekamy na rozwiązania szczegółowe, aby je móc ocenić z punktu widzenia racjonalizowania wydatków. Z punktu widzenia sprawiedliwości rozłożenia i przywilejów i obciążeń. No i z punktu widzenia funkcjonowania w systemie emerytalnym jako całości.

 

Panie Prezydenci, Karta Nauczyciela. Zmiany w Karcie Nauczyciela, bo tu też byłyby oszczędności.

 

No, ale to jest postulat samorządów polskich.

 

Tak, bo nie mają pieniędzy, a muszą płacić.
 

Które nie mają pieniędzy i muszą…, utrzymują bardzo dużą ilość i szkół, gdzie jest mało dzieci. Bardzo dużą ilość nauczycieli, którzy uczą bardzo małą ilość dzieci. To jest ważny głos, sygnał świadczący, mówiący wiele o potrzebie zmian zachodzących w systemie. Swego czasu mówiłem o Karcie Nauczyciela w ten sposób, że uważam, że ją należy zmienić. Ale dobrze by było pewne uprawienia, przywileje nauczycielskie, że tak powiem, od tej grupy zawodowej wykupić. Częściowo to się stało, bo przecież w tym obszarze były bardzo duże podwyżki płac. I słusznie, bo zawód nauczyciela jest zawodem trudnym, ale także był słabo opłacanym przez wiele, wiele lat w Polsce. No, więc to jest problem rozmów i z nauczycielami. Wydaje mi się, że o ile wcześniejsze sygnały o potrzebie reformie Karty Nauczyciela, gdy płynęły ze sfery czysto politycznej, były odbierane jako swoista agresja wobec środowiska nauczycielskiego. Jeśli płyną od bezpośredniego pracodawcy, jakim są samorządy – według mnie wymagają rozsądnego podejścia, zgody na rozmowę na ten temat i szukania optymalnych rozwiązań. Ja uważam, że to jest oczywiście zadanie, które musi być podjęte, ale poprzez wcześniejsze przygotowanie w dialogu społecznym z uwzględnieniem i nauczycieli, uwzględnieniem także i samorządów.

 

Panie Prezydencie, bo rozmawiamy o przesunięciach o różnego rodzaju decyzjach, może nie bardzo bolesnych, ale jednak takich, które niektórych zabolą, a nie rozmawiamy o tym, co powinien zrobić rząd, żeby pobudzać gospodarkę. Do tej pory napędzały nas pieniądze z Unii Europejskiej, teraz ich może być mniej. Kryzys jest szeroki w Unii Europejskiej, nie wiadomo co się wydarzy. Co jest takiego w Polsce, na co powinniśmy postawić? Co byłoby nasze, napędzające nasz rozwój?

 

Proszę Państwa, no napędza…. Rozwój gospodarki Polski napędza przede wszystkim, powiedziałbym własny, stosunkowo duży rynek, gdzie można sprzedawać rzeczy. Sprzedawać towary. Rosnący eksport – to jest niesłychanie ważne. Także pieniądze z Unii Europejskiej, które wpłynęły i będą wpływały w dalszym ciągu w związku z przebudową, modernizacją infrastruktury i z innymi zadaniami. Według mnie to także jest praca Polaków. I zdolność do przyciągania kapitału zewnętrznego. Polska nieprzypadkowo jest na czołowych rankingach krajów przyjaznych kapitałowi zewnętrznemu. Dlatego, że Polska ma przepisy, które mimo wszystko plasują nas właśnie na takiej pozycji. Polska jest atrakcyjna, także przez fakt, że u nas nie ma kryzysu. Jest atrakcyjna dla wielu przedsiębiorców z zewnątrz. I to trzeba po prostu utrzymać. Tutaj nie trzeba odkrywać Ameryki. Nie trzeba jakby na nowo wymyślać jakichś superwynalazków. Według mnie trzeba cały czas pilnować tego, aby Polska była konkurencyjna i chciała konkurować skutecznie w stosunku do innych krajów europejskich i pozaeuropejskich. Ta zdolność konkurowania polskiego biznesu jest jednym z kluczowych, jakby zjawisk, wpływających na polski wzrost gospodarczy i na skuteczne konkurowanie z innymi, którzy są słabsi.

 

Poleć znajomemu