przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 15 października 2012

Prezydent dla PAP o wynikach wyborów na Litwie

Po niedzielnych wyborach parlamentarnych na Litwie prezydent Bronisław Komorowski skomentował dla PAP ich znaczenie dla stosunków polsko-litewskich:

 

- Przede wszystkim oznacza to bardzo wiele dla społeczności polskiej na Litwie. Oprócz wzrostu poczucia własnej siły i znaczenia w zabiegach o dobre prawa mniejszości narodowej, może to oznaczać także wzmocnienie gotowości do uczestniczenia w polityce państwa litewskiego na rzecz wspólnego dobra wszystkich obywateli. Mam nadzieję, że ten drugi aspekt wezmą pod uwagę zwycięskie partie litewskie.

 

Jeśli wyniki się potwierdzą i Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) osiągnie taki sukces wyborczy, czyli przekroczy próg 5-procentowy, to powstanie siła, która będzie mogła w dużo większym stopniu, tak na co dzień, nie tylko monitorować, ale i działać na rzecz Polaków na Litwie.

 

W Polsce mniejszości narodowych nie ogranicza żaden próg wyborczy, uważnie obserwujemy praktykę funkcjonowania rządów litewskich w aspekcie stosunku do Polski, jak i do polskiej mniejszości na Litwie. Na pewno więc kwestia barwy politycznej przyszłego rządu będzie miała istotne znaczenie dla przyszłych stosunków polsko-litewskich na Litwie i dla relacji międzypaństwowych Polska-Litwa. Bardzo bym chciał poprawy i jednych, i drugich. 

(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.