przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 8 listopada 2012

Prezydent o wyborach w USA i na Ukrainie

Wywiad prezydenta dla radia TOK FM

Prezydent, który był gościem porannego programu redaktor Janiny Paradowskiej w Radiu TOK FM powiedział, że Polska stara się współpracować i mieć jak najlepsze relacje z USA. Sądzi też, że teraz, po wyborach, obietnica zniesienia wiz dla Polaków będzie łatwiejsza do spełniania.

 

Prezydent ocenił, że kampanii w Stanach Zjednoczonych nie towarzyszyły jakieś wielkie polskie emocje. - Polacy przyzwyczaili się do tego, że staramy się współpracować, przyjaźnić, mieć jak najlepsze relacje z Ameryką – powiedział.

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, prezydent Obama należy do tych polityków amerykańskich, którzy cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością i sympatią.

 

Zobacz także: Depesza gratulacyjna do prezydenta Baracka Obamy XVII Spotkanie Prezydentów Państw Europy Środkowej Roboczy obiad z prezydentem Obamą Rozmowy prezydentów Polski i USA  Przypomniał, że prezydent USA gościł w Polsce na szczycie przywódców państw Europy Środkowej, wyróżniając w ten sposób Polskę, a także stwarzając okazję do rozmów o ważnych sprawach w relacjach polsko-amerykańskich, np. o wizach. Ocenił też, że łatwiej współpracować z osobą, którą się zna,  z którą ma się wiele kwestii już omówionych.

 

Bronisław Komorowski uważa, że po wyborach w USA obietnica prezydenta Obamy dotycząca zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków będzie łatwiejsza do spełnienia. – Będzie to też jednak wymagało uruchomienia pozytywnych działań ze strony większości republikańskiej w Kongresie – zaznaczył.


Zdaniem prezydenta, bardzo realne jest, że Barack Obama przyjedzie do Warszawy na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich. – Mam nadzieję, że to będzie okazja do wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych – powiedział.


Pytany o relacje Stanów Zjednoczonych z Europą ocenił, że trzeba być realistą. - Są obiektywne przyczyny zmian głównych kierunków zainteresowania polityki amerykańskiej, one razem z komponentem siły przenoszą się w coraz większym stopniu w rejon Azji - wskazywał.

 

- Sprawą Polski, sprawą Europy jest zabieganie o to, aby w jak największym stopniu w wymiarze politycznym, a także militarnym, USA utrzymały swoją mocną obecność w Europie, co leży też w polskim interesie.

 

Zobacz także: Rozmowa prezydentów Polski i USA m.in. o wizach Wywiad Prezydenta RP dla TOK FM Pytany, czy patrząc na wygraną Baracka Obamy pomyślał o swojej drugiej kadencji, odpowiedział, że nie myślał. Wspomniał swoją ostatnią rozmowę z prezydentem USA w Nowym Jorku, podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. – Wtedy pogratulowałem mu, że dzielnie walczy w tej kampanii, a on mi pogratulował, że nie muszę – żartował Bronisław Komorowski. Zaznaczył, też że Barack Obama jest człowiekiem ciepłym, sympatycznym, łatwo skracającym dystans.

 

Prezydent pytany o powyborcze protesty na Ukrainie zwrócił uwagę, że wątpliwości dotyczą jednego procenta mandatów. – Problemy są w tym obszarze, który wiąże się z wprowadzonym systemem okręgów jednomandatowych. Było z góry wiadomo, że tam pojawią się kłopoty, bo tam są nie tylko wielkie interesy polityczne, ale też prozaiczne, lokalne – ocenił.

 

Zobacz także: Rozmowa z prezydentem Ukrainy o sytuacji po wyborach Na szczęście w tej sprawie ukraińska komisja wyborcza  i parlament zajęły jednoznaczne stanowisko, otwierając drogę do powtórzenia wyborów w tych paru okręgach. - Takie stanowisko zajmuje też prezydent Janukowycz, nie ukrywam, że ja go do tego również przekonywałem – powiedział Bronisław Komorowski.


Podkreślił także, że Polska jest postrzegana jako bardzo wiarygodny partner i sojusznik Ukrainy, tej Ukrainy, która chce konsekwentnie zmierzać do uczestnictwa w integracji europejskiej. Przypomniał, że są przygotowane do podpisania, ratyfikowania umowy stowarzyszeniowe Ukrainy z UE. -To jest dorobek - zaznaczył. I dodał, że Polska konsekwentnie działa na rzecz przekonywania UE, także USA, że nie należy Ukrainie zamykać drzwi do zbliżania się do świata zachodniego.

 

Polska - ze względu na konsekwentnie prowadzoną, od ponad 20 lat, politykę przyjazną wobec Ukrainy  - jest wiarygodna także w krytyce i podpowiedziach, co zrobić lepiej. I tu są sukcesy. Wymienił m.in.: wynegocjowanie umów stowarzyszeniowych, przeprowadzenie ustawowych regulacji zgodnych z oczekiwaniami UE i otwarcie cmentarza w Bykowni.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.