przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 24 grudnia 2012

"To, co nas łączy potrzebne nie tylko od święta"

Wywiad prezydenta Bronisława Komorowskiego dla Polsat News   |   Wywiad prezydenta Bronisława Komorowskiego dla Polsat News Wywiad prezydenta Bronisława Komorowskiego dla Polsat News Wywiad prezydenta Bronisława Komorowskiego dla Polsat News Wywiad prezydenta Bronisława Komorowskiego dla Polsat News Wywiad prezydenta Bronisława Komorowskiego dla Polsat News Wywiad prezydenta Bronisława Komorowskiego dla Polsat News

Prezydent Bronisław Komorowski w wyemitowanym w Wigilię wywiadzie dla telewizji Polsat News mówił o sytuacji na polskiej scenie politycznej u schyłku roku, a także o perspektywach na najbliższe lata dla Polski jako członka UE. Złożył też świąteczne życzenia. Zobacz także: Wywiad prezydenta dla Polsat News

 

O zaufaniu wyborców
 

Prezydent, lider rankingów zaufania opinii publicznej, przyznał, że to dla niego zarówno źródło satysfakcji, jak i zobowiązanie. – Nie było łatwo zyskać tak wysoki poziom zaufania, cieszę się z wszystkich, którzy mnie nim darzą, ale nie ukrywam, że mam satysfakcję także dlatego, że licząca się liczba osób, które wcześniej chciały obdarzyć zaufaniem, tym samym wyborczym głosem mojego konkurenta, dzisiaj w rankingach opinii publicznej ocenia mnie jako osobę godną ich zaufania - powiedział prezydent w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.

 

Szukać tego, co łączy
 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, jego zobowiązaniem jest kontynuowanie linii politycznej, która zakłada, że szuka się tego co łączy, a nie dzieli oraz że szuka się sposobu na zmniejszenie poziomu napięć politycznych.

 

- Uważam, że dzisiaj absolutna większość Polaków, między innymi pamiętając o śmierci Gabriela Narutowicza, nie będzie tolerowała ekstremizmu politycznego, nie będzie chciała, żeby ten margines, który jest zawsze, stawał się regułą – powiedział prezydent. - To zawsze będzie w Polsce margines – dodał.

 

- Dzisiaj jesteśmy w ramach wielkiego projektu Unii Europejskiej, on niewątpliwie cywilizuje sytuację wewnętrzną we wszystkich krajach UE, gdzie też są ekstrema polityczne – uważa Bronisław Komorowski. Jego zdaniem ramy europejskie ograniczają ryzyko rozwoju ekstremizmu, nie likwidując go do końca. Zobacz także: "Prezydent może łączyć" "Radykalne metody działania zagrażają demokracji"

 

O wejściu do strefy euro

 

Prezydent był także pytany o stanowisko w sprawie wejścia Polski do strefy euro. - Uważam, że Polska powinna dzisiaj podjąć duży, ogromny wysiłek spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do wejścia do strefy euro, ale decyzję o tym, czy chcemy wejść, czy nie, mając za plecami możliwość spełnienia wszystkich, nawet trudnych kryteriów, powinniśmy podjąć po ocenie, co to oznacza w wymiarze politycznym w wymiarze politycznym dla pozycji Polski na świecie i co to oznacza dla Polskiej gospodarki - zaznaczył. Jego zdaniem czas na decyzję przypadnie najprawdopodobniej na lata 2016 – 2017.  - Natomiast gotowość do wejścia powinniśmy uzyskać w roku 2015 – podkreślił.

 

Za ważne zadanie prezydent uznał odbudowanie zaufania społecznego Polaków do perspektywy bycia w strefie euro. - Wizję warto mieć, ale oprócz wizji potrzebne jest rozeznanie realiów, konkretów, takich jak np. wpływ wejścia do strefy euro na polską gospodarkę – uważa prezydent.

 

Za istotne obecnie dla Polaków kwestie Bronisław Komorowski uważa bieżące sprawy europejskie, szczególnie budżet europejski od roku 2014. – Tu szykuje się szansa na sukces, może nie tak wielki, ale jednak sukces na realne bardzo duże pieniądze, których Polska nie będzie miała przez następne dziesięciolecia w takim stopniu jak teraz ma szanse uzyskać – podkreślił prezydent. Kolejnym ważnym problemem jest wyjście z kryzysu strefy euro. Prezydent zaznaczył, że debaty europejskie, i to bardzo pogłębione, odbywają się cały czas w Kancelarii Prezydenta.

 

Polska za 20 lat?
 

- Uważam, że Polska za dwadzieścia lat, w optymistycznej wizji Europy i świata, to będzie kraj bardzo silnie zintegrowany z resztą krajów Unii Europejskiej, a  także dużo zamożniejszy, mający dobre relacje z sąsiadami – powiedział prezydent pytany o sytuację kraju w dalszej perspektywie. Jednocześnie przypomniał, że mało kto w Polsce wie, że w ciągu ostatnich 10 lat prawie o 100 procent zwiększyliśmy dochód PKB.

 

- Będzie widać, że cały wielki proces modernizacji może odbyć się z poszanowaniem dla tradycji, dla tradycyjnego systemu wartości, z poszanowaniem dla potrzeby utrzymania nowoczesnych form patriotyzmu polskiego – uważa prezydent.

 

- Unia Europejska wspiera myślenie w kategoriach mocnych związków regionalnych, lokalnych, buduje nowoczesny patriotyzm, od nas zależy, czy potrafimy to wykorzystać – zaznaczył.

 

Święta bez polityki
 

Okres świąteczny to dla prezydenta spotkania opłatkowe z rodziną bliższą i dalszą, ale także z pracowniami Kancelarii Prezydenta i z różnymi grupami społecznymi, zawodowymi, także z żołnierzami czy leśnikami. Zobacz także: Świąteczne życzenia dla żołnierzy Spotkanie opłatkowe z żołnierzami GROM Życzenia od Pary Prezydenckiej

 

– Staram się jak najmniej polityki łączyć z życzeniami – podkreślił Bronisław Komorowski. – Życzyłbym wszystkim Państwu, żeby wspólnym wysiłkiem udało się zminimalizować obecność polityki w ten świąteczny czas, kiedy powinniśmy szukać i pracować na rzecz tego, aby klimat w domu, składane życzenia, rozmowy przy stole ludzi łączyły. Jest nam wszystkim bardzo potrzebne to, co nas łączy i od święta i poza świętem również – dodał prezydent.

 

- Życzę wszystkiego dobrego, jak najwięcej radości, także radości z kontaktowania się z ludźmi, których się lubi, kocha, ceni, szanuje – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.