Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 15 lutego 2013

"Dobry moment na poprawę relacji polsko-litewskich"

  |   Rozmowa prezydenta z Grzegorzem Ślubowskim w "Sygnałach Dnia" w radiowej "Jedynce" Rozmowa prezydenta z Grzegorzem Ślubowskim w "Sygnałach Dnia" w radiowej "Jedynce" Rozmowa prezydenta z Grzegorzem Ślubowskim w "Sygnałach Dnia" w radiowej "Jedynce"

Prezydent uda się w sobotę do Wilna na obchody Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego przekonany, że jest taki moment, w którym można myśleć o zdecydowanej poprawie relacji polsko-litewskich. Bronisław Komorowski był w piątek gościem radiowych "Sygnałów Dnia".


- Jadę, aby podtrzymać dobrą tradycję wzajemnego odwiedzania się przez głowy państw przy okazji wspominania odzyskiwanej niepodległości, która nas wtedy poróżniła, ale jesteśmy o to doświadczenie bogatsi i mądrzejsi - powiedział w rozmowie z Grzegorzem Ślubowskim w "Sygnałach Dnia".
 

- Dlatego jadę przekonany, że jest taki moment, w którym można myśleć o zdecydowanej poprawie relacji polsko-litewskich - dodał.


Wskazał na nową sytuację po wyborach na Litwie, gdzie polska mniejszość narodowa - Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) - zdobyła liczącą się część mandatów, uczestniczy w koalicji i ma swoich przedstawicieli w rządzie. - Mam nadzieję, że ta sytuacja będzie sprzyjać pogłębieniu współpracy między państwami i społeczeństwami, a polska mniejszość na Litwie uzyskuje możliwość lepszego zabiegania o interesy własne w ramach polityki państwa litewskiego, którą będzie od tej pory współtworzyć - podkreślił prezydent.
  Zobacz także: Rozmowa z Premierem Republiki Litewskiej

Pytany o rozwiązanie problemów związanych z ustawą oświatową, pisownią nazwisk, zwrotem ziemi zauważył, że jest duża zmiana polityczna na Litwie, która - ma nadzieję - przeniesie się na konkretne decyzje.

 

- Na razie są deklaracje ze strony nowych sił politycznych, które tworzą nowy rząd. To trzeba przyjąć z nadzieją, ale oczywiście trzeba bacznie obserwować, czy deklaracje będą się zamieniały w działania. Do tych działań będzie - jak sądzę - zachęcała licząca się frakcja parlamentarzystów polskich obywateli litewskich - ocenił Bronisław Komorowski.

 

Zadeklarował, że państwo polskie może i będzie starało się wspierać działania na rzecz normalizacji relacji wzajemnych, ich poprawy oraz budowania nowych obszarów współpracy. Ale pamiętajmy - mówił - że jest nowa sytuacja w postaci liczącego się klubu reprezentującego mniejszość polską w parlamencie litewskim.

 

W jego ocenie trzeba stawiać na konkrety zarówno w wymiarze ekonomicznym, jak i w obszarze związanym z polskimi sentymentami, polską troską o język, o szkolnictwo, pamiątki narodowe. - Trzeba na spokojnie, bez jątrzenia, bez dociskania kogokolwiek, starać się podpowiadać, jak to można najlepiej rozwiązywać m.in. pokazując polskie regulacje dotyczące mniejszości narodowych - zaznaczył. - To są dobre wzorce - ocenił.

 

Prezydent podkreślił, że Polska i Litwa mają wspólną historią oraz wspólne bieżące interesy wynikające ze wspólnego członkostwa w UE, NATO, mają wiele spraw ważnych, które powinny być załatwiane.
 

- Dziś jesteśmy w ramach wspólnego projektu europejskiego, sojuszu natowskiego i powinniśmy szukać dróg - z poszanowaniem odrębności państwowej i interesów - do wspólnego funkcjonowania w ramach wielkiego projektu europejskiego - powiedział Bronisław Komorowski.

 

  Zobacz także: Rozmowa z prezydentem w "Sygnałach Dnia"

 

Sytuacja na Ukrainie

 

Prezydent pytany o sytuację na Ukrainie mówił, że są wynegocjowane umowy stowarzyszeniowe Ukraina-UE, ale żeby je podpisać Ukraina musi wykonać cały szereg gestów przekonujących świat zachodni, w tym także Polskę, że jej działania są naprawdę związane z orientacją prozachodnią, nie tylko w wymiarze gospodarczym czy politycznym, ale także mentalnym, związanym z obyczajem demokratycznym.
 

Bronisław Komorowski poinformował, że będzie miał niedługo okazję spotkać się z prezydentem Ukrainy w Polsce, wspólnie z prezydentem Słowacji. - Będziemy rozmawiać, przekonując ukraińskiego gościa do tego, aby wykonał cały szereg gestów potwierdzających wolę zbliżania Ukrainy do świata zachodniego i zwiększających szanse podpisania przez UE umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, już na szczycie przywódców UE i Partnerstwa Wschodniego w listopadzie obecnego roku w Wilnie. Będziemy przekonywali nie tylko do gestów, ale też do rzeczywistego uruchomienia zapowiadanych reform w obszarze sprawiedliwości - mówił prezydent.

 

Prezydenci Polski, Ukrainy i Słowacji - Bronisław Komorowski, Wiktor Janukowycz i Ivan Gašparovičem - spotkają się w przyszłym tygodniu - 21 lutego - w Wiśle. Poprzedzi je dwustronne spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy - 20 lutego.

Poleć znajomemu