przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 26 lutego 2013

"Strategiczne zadanie to umocnienie pozycji w UE"

  |   Przygotowania do rozmowy z prezydentem Bronisławem Komorowskim w programie "Fakty po Faktach" Rozmowa z prezydentem Bronisławem Komorowskim w programie "Fakty po Faktach" Rozmowa z prezydentem Bronisławem Komorowskim w programie "Fakty po Faktach" Rozmowa z prezydentem Bronisławem Komorowskim w programie "Fakty po Faktach" Rozmowa z prezydentem Bronisławem Komorowskim w programie "Fakty po Faktach" Rozmowa z prezydentem Bronisławem Komorowskim w programie "Fakty po Faktach"

Do 2015 roku Polska powinna wypełnić kryteria niezbędne do przyjęcia europejskiej waluty, a decyzję, czy wystąpić o członkostwo w strefie euro, czy nie trzeba podjąć po wyborach w 2015 roku - przekonywał prezydent Bronisław Komorowski w programie "Fakty po Faktach". Zobacz także: Wywiad prezydenta dla "Faktów po Faktach"


- Dla Polski strategicznym zadaniem jest umocnienie pozycji w UE i umocnienie polskiej gospodarki wśród gospodarek europejskich i w ramach konkurencji światowej. Chciałbym, aby odbyło się to w sposób maksymalnie bezpieczny nie tylko dla interesów gospodarczych i politycznych państwa polskiego, ale też bezpieczny dla kieszeni obywateli - zaznaczył w rozmowie z Kamilem Durczokiem. I - jak dodał - na tym się koncentrowała wtorkowa Rada Gabinetowa. Zobacz także: "Najważniejsze spełnienie kryteriów wejścia do strefy euro" Prezydent planuje serię spotkań ws. strefy euro
 

Według niego Polsce - bez względu na to, czy wejdzie do strefy euro, czy nie - potrzebne jest utrzymanie konkurencyjności gospodarki.
 

Bronisław Komorowski wskazywał na wysoki poziom akceptacji dla polskiego uczestnictwa w integracji europejskiej. Zauważył, że z badań wynika ponad 60-procentowe wsparcie dla udziału Polski w pogłębianiu integracji. Przyznał, że spadło poparcie dla członkostwa w strefie euro ze względu na kryzys. Ale - jak zaznaczył - kryzys się skończy.
 

Prezydent podkreślił, że zaproponował zerwanie z łatwymi deklaracjami dotyczącymi przyjęcia wspólnej europejskiej waluty, także po to, żeby nie straszyć Polaków, że będziemy wchodzić do strefy ogarniętej kryzysem.

 

- Zamiast wyznaczania kolejnych nierealnych terminów, trzeba się skoncentrować na wypełnieniu kryteriów z Maastricht - apelował. Bronisław Komorowski zaznaczył, że to będzie służyło gospodarce bez względu na strefę euro.


W jego opinii, decyzję, czy wystąpić o członkostwo w strefie euro trzeba podjąć po wyborach w 2015 roku. A do 2015 roku pracujmy nad tym, aby mieć osiągnięte kryteria - dodał.


Bronisław Komorowski zapowiedział, że będzie rozmawiał z przedstawicielami klubów parlamentarnych o wsparciu działań mających doprowadzić do wypełnienia kryteriów z Maastricht. - Oczekiwałbym, że opozycja, która chce widzieć Polskę w procesie pogłębionej integracji, zdobędzie się na konkrety, nie tylko na słowa bez pokrycia - mówił.

 

Prezydent wskazywał, że najważniejszą sprawą dla Polski, która wyznaczy nasze miejsce w świecie na lat kilkadziesiąt, jest to, czy zdołamy wypełnić kryteria z Maastricht, uratować własny wzrost gospodarczy i otworzyć szanse na rzeczywiste uczestniczenie w pogłębionej integracji europejskiej.


Bronisław Komorowski wspomniał też, że Polska osiągnęła w negocjacjach nad unijnym budżetem wielki sukces, oznaczający, że przez 7 lat będzie można inwestować w rozwój naszego kraju dodatkowe pieniądze.
 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.