przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 14 maja 2013

Prezydent dla telewizji chorwackiej o przyszłości UE

  |   Wywiad prezydenta Bronisława Komorowskiego dla chorwackiej państwowej telewizji HRT Wywiad prezydenta Bronisława Komorowskiego dla chorwackiej państwowej telewizji HRT

Mimo kryzysu finansowego, Europa będzie dalej się rozwijać - uważa prezydent Bronisław Komorowski, który w wywiadzie dla chorwackiej państwowej telewizji HRT podkreślił, że życie w Unii Europejskiej jest lepsze niż poza nią.

 

Polski prezydent, który przebywa z dwudniową oficjalną wizytą w Chorwacji wyraził opinię, że UE z pewnością przetrwa kryzys finansowy.

 

- Unia Europejska przeżywała już wiele kryzysów i przeżyje także ten. Zawsze będzie atrakcyjna, bo wszyscy na świecie wiedzą, może najmniej o tym pamiętają mieszkańcy państw UE, że Unia to jest razem jedna z najpotężniejszych gospodarek na świecie - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Jak podkreślił, aby przezwyciężyć skutki kryzysu trzeba z jednej strony uruchomić pokłady solidarności europejskiej, a z drugiej oczekiwać jednocześnie głębokich reform od państw, które wykazały się nadmierną skłonnością do zadłużania się i wydawania pieniędzy.

 

- Solidarność europejska jest skonstruowana na zasadzie solidarności politycznej wszystkich państw, a nie na zasadzie solidarności tylko najzamożniejszych społeczeństw. Fakt, że biedniejsi obywatele biedniejszej części Europy mają spłacać długi i pokrywać skutki kryzysu w innych krajach, które są zamożniejsze musi budzić wątpliwości i na pewno jest niesprawiedliwe - ocenił polski prezydent.

 

Bronisław Komorowski pytany o przyczyny kryzysu finansowego w UE odparł, że zawiniła "ludzka pazerność i beztroska polityków" oraz polityka największych banków.  - Polska ma tu czyste sumienie i pewnie dlatego nie mieliśmy zjawisk kryzysu bankowego w naszym kraju, bo mamy efektywny system nadzoru nad bankami, który nie tylko chroni banki, ale chroni przede wszystkim obywateli przed skutkami ewentualnego kryzysu bankowego - zaznaczył.

 

Dodał, że Polska już kilkanaście lat temu wprowadziła rozwiązania konstytucyjne, dzięki którym nie jest możliwe nadmierne zadłużenie państwa powyżej 60 proc. PKB. - Dzisiaj Niemcy, Francuzi muszą to wprowadzać, a my mamy to od dłuższego czasu i nas to uratowało - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Jak mówił, Polsce udało się w sytuacji kryzysu uratować wzrost gospodarczy, a źródłem tego sukcesu są przede wszystkim bardzo odważne, a czasami bolesne reformy z początku lat 90.  - To jest skala zmian, która zaszła w Polsce pod wpływem przyjęcia kursu na świat zachodni, a nie wschodni - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Pytany, dlaczego Chorwacja tak długo musiała czekać na przystąpienie do UE prezydent powiedział, że nie sądzi, aby czas na akcesję był znacznie dłuższy niż innych krajów, w tym Polski.

 

Jednocześnie Komorowski wyraził nadzieję, że Polska pomoże Chorwacji, aby już po uzyskaniu pełnej akcesji do UE mogła szybciej odnaleźć swoje ważne miejsce zarówno w polityce ogólnoeuropejskiej jak i polityce regionalnej, co będzie się przekładało na szybszy jej rozwój.

 

- To wszystko jest do nadrobienia. (...) Życie w Unii Europejskiej jest lepsze niż poza nią - powiedział polski prezydent.

 

UE podpisała traktat akcesyjny z Chorwacją w grudniu 2011 roku. Datę jej przystąpienia do UE wyznaczono na 1 lipca 2013 roku. (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.