przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 23 maja 2013

"Polityka rodzinna zadaniem strategicznym"

  |   Wywiad prezydenta dla TVP Info Wywiad prezydenta dla TVP Info Wywiad prezydenta dla TVP Info

- Jednym z najpoważniejszych problemów Polski jest kryzys demograficzny, potrzebna jest długofalowa strategia polityki rodzinnej, nam zależy na dobrym klimacie dla rodziny - mówił prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie z Markiem Czyżem w TVP Info. Dodał, że chciałby, aby powstała Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny.


Polityka rodzinna


Prezydent mówił, że jednym z "wątpliwej urody" elementów demokracji jest myślenie w kategoriach kadencji - jednego parlamentu, jednego rządu, koalicji, a są sprawy w państwie wymagające myślenia, planowania i realizowania w perspektywie dużo dłuższej niż jeden rząd, jeden parlament.
 

- Dlatego powstają strategie państwa w poszczególnych obszarach. Urząd prezydenta chce być w tym miejscu obecny poprzez propozycje działań wykraczających poza horyzont kilku lat - zaznaczył. Podkreślił, że takim przykładem jest program polityki rodzinnej - "Dobry Klimat dla Rodziny", który powinien stać się własnością nie jednej konkretnej partii, nie jednego prezydenta, a własnością całej sceny politycznej. Zobacz także: Wywiad prezydenta dla "Minęła dwudziesta"
 

- Dlatego ten program strategiczny jest budowany w taki sposób, aby mógł być zaakceptowany w jak najszerszym układzie politycznym, ale przede wszystkim, aby był akceptowany, rozumiany przez społeczeństwo - wskazywał.
 

Prezydent podkreślał, że jednym z najpoważniejszych problemów, przed którymi już stoi Polska, a będzie stała w jeszcze bardziej dramatyczny sposób jest załamanie demograficzne.
 

- To jest ostatni moment na przekonanie Polaków, a szczególnie Polek do rodzenia więcej niż jednego dziecka  - powiedział. Prezydent zwrócił uwagę, że w Polsce dzietność kształtuje się na poziomie 1,3, a średnia europejska wynosi 1,6.
 

- I na polityce rodzinnej trzeba się skoncentrować jako na programie strategicznym - przekonywał Bronisław Komorowski. - Nam zależy na Dobrym Klimacie dla Rodziny - zaznaczył.


W ocenie prezydenta mimo różnic politycznych wszystkie siły dostrzegają, że stoimy w obliczu wielkiego kryzysu demograficznego.

 

Zobacz także: "Małopolska wzorem działania na rzecz rodziny" Bronisław Komorowski uważa, że każdy cząstkę swojego szczęścia widzi w możliwości posiadania i wychowania dzieci. - I trzeba trochę Polakom pomóc poprzez politykę prorodzinną państwa, realizowaną nie tylko przez władzę centralną, ale też samorządową. To wszystko jest zapisane w programie i to się już dzieje - mówił. Prezydent wspomniał, że podczas jego niedawnej wizyty w Nowym Sączu została podpisana deklaracja w sprawie Małopolskiej Karty Rodzinnej.
 

- Chciałbym, aby powstała Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny będącą sumą pomysłów i zobowiązań samorządów, które w kwestii rodziny wykazują ogromne zainteresowanie i trochę się między sobą ścigają, z korzyścią dla rodzin - zaznaczył prezydent.

 

Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego


Druga strategia - mówił prezydent - to Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego, która wykracza poza kwestie obronności, a wkracza w inne - ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa - obszary, jak bezpieczeństwo energetyczne, ekonomiczne, a także bezpieczeństwo demograficzne, bo to rzutuje na kondycję państwa i społeczeństwa.
 

W piątek odbędzie się w Pałacu Prezydenckim prezentacja Białej Księgi.
 

Zobacz także: W piątek publikacja Białej Księgi Bezpieczeństwa Prezydent wskazywał, że w ramach nowoczesnego systemu obrony państwa będzie budowany nowoczesny system obrony przeciwrakietowej, przeciwlotniczej, będzie modernizowana marynarka wojenna i wiele innych elementów bezpieczeństwa.

 

Bieżąca polityka krajowa


Prezydent pytany o sytuację w Platformie Obywatelskiej mówił, że stara się przyglądać temu ze spokojem. Ale - jak dodał - przygląda się całej scenie politycznej, nie tylko formacji, z której się wywodzi. - Obserwuję bacznie całą scenę polityczną m.in. pod kątem tego, co jest ważne dla ludzi - stabilności państwa, władzy, systemu, a także rozwiązań prawnych i organizacyjnych - zaznaczył.


Prezydent zwrócił uwagę, że każde tąpnięcie na scenie politycznej ma wpływ na destabilizację państwa. Ocenił, że w demokracji problemy są naturalne, a obecna koalicja jest wyjątkowo stabilna, choć ma chwile słabości.


Bronisław Komorowski uważa też, że w systemie demokratycznym zmiany personalne w rządzie są rzeczą absolutnie naturalną, normalną. - Chciałoby się jednak, aby temu towarzyszył jakiś impuls w zakresie realizacji ambitnych elementów programowych i aby ludzi dobierano do każdego rządu pod kątem zadań, jakie przed nimi staną - dodał.


Prezydent podkreślił, że wielkim zadaniem jest też utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki.


W jego ocenie, dzisiaj rozwiązaniem optymalnym dla Polski jest zapewnienie stabilizacji rządu i kraju na rzecz wydania 300 mld złotych w następnej perspektywie budżetu europejskiego. - To jest gigantyczne zadanie, to jest także gigantyczna szansa dla wszystkich, dla samorządów, i dla rządu - zaznaczył Bronisław Komorowski.


Jego zdaniem warto pomyśleć o tym, jak będzie wyglądała Polska jako całość, każde województwo, gmina, miasto za 7-8 lat, gdy te 300 mld złotych zostanie wydane. - To jest wielka wizja, do realizacji, której warto dobierać jak najlepszych ludzi - podsumował.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.