przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 15 września 2013

Wywiad Pary Prezydenckiej dla TVP w Spale

Wywiad Pary Prezydenckiej dla TVP w Spale

Jednym ze źródeł naszej dumy są dokonania w zakresie modernizacji i zmian na polskiej wsi - podkreślił prezydent w niedzielnym wywiadzie dla TVP. Jak dodał, wieś modernizuje się pozostając wierna obyczajom, tradycji, utrzymując polską specyfikę.


Para Prezydencka uczestniczyła w niedzielę w tradycyjnych Dożynkach Prezydenckich w Spale.
 

- Przyszły rok będzie rokiem podsumowań tego, co udało się zrobić w ramach polskiej wolności, po jej odzyskaniu w 1989 roku. Jestem pewien, że jednym ze źródeł polskiej dumy mogą i powinny być dokonania w zakresie modernizacji polskiej wsi, zmiany zachodzące na polskiej wsi, które są skutkiem pracy rolników, ale także efektem wysiłków wszystkich ekip politycznych rządzących Polską - powiedział Bronisław Komorowski w wywiadzie dla TVP udzielonym w niedzielę w Spale.
 

Podkreślił, że polska wieś w znacznej mierze i z sukcesem korzysta z obecności w UE. - Wieś modernizuje się pozostając wierna obyczajom, tradycji, utrzymując polską specyfikę - zaznaczył.
 

Prezydent wskazywał, że polską markę tworzą rolnictwo i przemysł przetwórczy. Choć - jak mówił - na początku lat 90. baliśmy się, że to my będziemy jedli francuskie, niemieckie czy włoskie frykasy. - Dzisiaj to Francuzi, Włosi, Hiszpanie, Niemcy jedzą i chwalą polskie produkty - zauważył. Ocenił też, że z roku na rok zwiększa się sprzedaż polskiej żywności.
 

- W normalnej zdrowej konkurencji, jeśli dajemy dobre produkty, mamy ogromną szansę na sukces i ten sukces jest w wielu przypadkach uchwycony w porę - uważa Bronisław Komorowski.
 

Prezydent zwrócił uwagę, że wieś jest miejscem ciężkiej, ale owocnej pracy, choć - jak dodał - rolnictwo zawsze będzie mieć pewne problemy związane z klimatem - raz jest za sucho, raz za mokro - co rzutuje na plony.
 

Pierwsza Dama mówiła, że wielką przyjemnością jest podziwianie przygotowywanych z okazji dożynek tradycyjnych wieńców. Przyznała, że konkurs na "Najładniejszy wieniec dożynkowy” ma coraz wyższy poziom. - Wieńce są przepiękne, pełne zapachów. Cieszę się, że jeden z nich trafi do Pałacu Prezydenckiego - zaznaczyła.
 

W sieni Pałacu Prezydenckiego będzie prezentowany wieniec województwa lubelskiego, przygotowany przez gminę Garbów, który zajął pierwsze miejsce w konkursie. Prezydent mówił, że wieńce dożynkowe są dla zagranicznych gości ciekawym elementem polskich zwyczajów, wywołują życzliwe i pełne podziwu zainteresowanie.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.