przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 17 września 2013

„Musimy przełamać kryzys demograficzny”

Wywiad prezydenta Bronisława Komorowskiego dla Radia Opole

Wywiad prezydenta Bronisława Komorowskiego dla Radia Opole

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w wywiadzie dla Radia Opole, że w piątek w Toruniu spotka się z Marszałkami Województw w sprawie realizacji programu „Dobry Klimat dla Rodziny”. Jak dodał, celem spotkania jest dokonanie pewnego podsumowania, co się udało już zrobić w zakresie propagowania Karty Dużej Rodziny.


- Kwestia przełamania kryzysu demograficznego to strategiczne wyzwanie dla Polski – podkreślił prezydent.

 

Zobacz także: „Opolska karta może być drogowskazem dla innych” Prezydent uczestniczył w Opolu w uroczystości podpisania porozumienia dotyczącego Opolskiej Karty Rodziny i Seniora - inicjatywy na rzecz partnerskiej współpracy i wsparcia rodzin wielodzietnych, zastępczych oraz osób starszych.


Prezydent podkreślił, że trzeba tworzyć klimat sprzyjający rozwiązaniom na poziomie zarówno ogólnopolskim, jak i samorządów, zachęcając młodych Polaków do decyzji o powołaniu dziecka na świat. Jak dodał, w polityce rodzinnej trzeba też uwzględniać rozwiązania problemów ludzi starszych.
 

Zaznaczył, że stara się budzić wrażliwość, zachęcać do rozstrzygnięć sprzyjających rodzinie. Argumentował, że kwestie polityki rodzinnej powinny być kompleksowe, ujęte w długotrwały program, niezależny od kalendarza wyborczego.
 

Prezydent ocenił, że działania prorodzinne to zadanie dla wszystkich. Zwrócił uwagę, że Karty Dużej Rodziny powstają na poziomie wojewódzkim, ale też gminnym. - Chodzi o to, aby upowszechnić te rozwiązania i wywołać pewną konkurencję między samorządami: kto da rodzinie więcej – mówił.
 

Bronisław Komorowski zaznaczył też, że celem, do którego dąży jest Karta Ogólnopolska. - Ona oczywiście musi być zbudowana o decyzje rządowe, one już zapadają - dodał. Przyznał, że kluczem do pełnego sukcesu będzie ulga komunikacyjna. – Nad tym się głowimy, bo to są duże pieniądze, ale jestem optymistą w tym zakresie – powiedział.
 

W opinii prezydenta wielkim zadaniem jest też zmiana w zakresie ulgi prorodzinej. Podkreślił, że chodzi o wprowadzenie realnej kwoty wolnej od opodatkowania w zależności od liczby dzieci wychowywanych w rodzinie. Wskazywał, że obecna ulga musi być zmieniona. Dodał, że jest w trakcie rozmów z rządem na ten temat.

 

- Rodzin nie należy wyręczać w trudzie utrzymywania, wychowywania dzieci. Rodzinom trzeba pomagać. Rodzina sama najczęściej dobrze wie, co jest realnie możliwe, co jest konieczne, potrzebne. Trzeba stawiać na rodzinę. Dobry klimat dla rodziny to także akceptacja dla dzietności, wielodzietności, akceptacja dla wartości, jaką stanowi rodzina – przekonywał Bronisław Komorowski.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.