przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 11 listopada 2013

Prezydent: Bądźmy razem, dumni z osiągnięć

  |   Wywiad Prezydenta RP dla Radia Zet Wywiad Prezydenta RP dla Radia Zet Wywiad Prezydenta RP dla Radia Zet

Chciałbym, aby Marsz "Razem dla Niepodległej" był przygotowaniem do bycia razem, z dumą z okazji osiągnięć 25-lecia polskiej niepodległości odzyskanej w 1989 roku - mówił prezydent w wywiadzie dla Radia Zet.


W rozmowie z Jackiem Czarneckim prezydent wskazywał, że politycy zawsze mają swoje, najczęściej partyjne interesy, a partie, jak sama nazwa mówi, to cząstka, część, dlatego partie zajmują się dzieleniem społeczeństwa według różnych zasad, programów, interesów. - Ktoś musi próbować to zszywać - zaznaczył.

 

Podkreślał, że potrzebne jest poczucie wspólnoty tradycji, celów, poczucie bliskości z okazji świąt. - Dlatego, proponuję Polakom, żebyśmy świętowali razem Święto Wolności - powiedział Bronisław Komorowski.

 

- Święto 11 listopada jest warte tego, aby przeżyć je wspólnie. Jestem pewien, że przekonuję i przekonam ogromną część opinii publicznej, tej oczywiście, która chce tego poczucia wspólnoty. Jest nas wystarczająco dużo - dodał.
 

W opinii Bronisława Komorowskiego, następuje zmiana pokoleniowa i nowemu pokoleniu trzeba zaproponować trochę inną formę uczestniczenia w tradycji narodowej, bardziej odpowiadającą współczesnym gustom. - Ten marsz to jest dobry pomysł na świętowanie. Jest w nim dużo zabawy, dużo historii, ale podawanej w taki sposób, że każdy może znaleźć coś dla siebie - mówił.
 

- Dla mnie 11 listopada w tym roku jest drogą do przypomnienia tego, że przyszły rok też będzie wymagał wzniesienia się ponad podziały partyjne, będzie to rok 25. rocznicy odzyskania po raz drugi niepodległości, wolności, demokracji, wolnego rynku, wielkich zmian wolnościowych w Polsce. W tych zmianach mają swój udział - większy albo mniejszy, mądrzejszy albo mniej mądry - wszystkie ekipy rządzące Polską od 1989 roku - powiedział prezydent.

 

Jak dodał, chciałby, aby Marsz "Razem dla Niepodległej" był przygotowaniem do bycia razem i dumnym z okazji osiągnięć 25-lecia polskiej niepodległości odzyskanej w 1989 roku.

 

Prezydent uważa, że każdy powinien sobie indywidualnie odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy dzisiaj być patriotą. - Trzeba na to pytanie odpowiadać zarówno patrząc wstecz, szanując różnorodność tradycji narodowej, jak i jednocześnie patrząc do przodu - ocenił.
 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, być patriotą dzisiaj to znać historię, tradycję, cenić ją i szanować, a z drugiej strony pracować, kształtować nowe cnoty dnia codziennego, które są ważne w państwie niepodległym, demokratycznym, to znaczy: płacić podatki, szanować państwo, szanować prawo, nie lekceważyć innych ludzi, akceptować dążenie Polski do odnalezienia sobie godnego miejsca w integrującym się świecie, Europie. - Patriotyzm współczesny to także otwarcie na inne narody, na dobre sąsiedztwo, szukanie z sąsiadami tego, co wspólne, co tworzy sympatię - podkreślił. - Ważny jest patriotyzm przyszłości - podsumował.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.