przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 13 listopada 2013

"Skandaliczne wydarzenia przed ambasadą Rosji"

  |   Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla Radia ZET Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla Radia ZET Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla Radia ZET

Prezydent Bronisław Komorowski za absolutnie skandaliczne uznał wydarzenia przed ambasadą Rosji podczas poniedziałkowego Marszu Niepodległości. - Za to trzeba przeprosić - powiedział w środę rano w Radiu ZET.  Zapowiedział również powrót do propozycji zmian w Prawie o zgromadzeniach, która zakłada zakaz zakrywania twarzy podczas demonstracji.

 

- Absolutnie skandaliczne wydarzenia przed ambasadą rosyjską. Tego nie da się niczym usprawiedliwić. Za to można tylko i wyłącznie z głębokim przekonaniem przeprosić – powiedział.

 

- Czy Pan przeprasza, Panie Prezydencie? - zapytała Monika Olejnik.  - Ja też. Oczywiście, że tak. W imieniu państwa polskiego trzeba przeprosić, mając jednocześnie świadomość, że gigantyczne straty wizerunkowe dla Polski już są faktem - odpowiedział Bronisław Komorowski.

 

-To jest taka przykra sytuacja, że za ekscesy łobuzerii na końcu wszyscy musimy się wstydzić i wszyscy musimy przepraszać, przede wszystkim państwo polskie i jego władze – mówił.

 

Prezydent podkreślił, że problemem narodowym jest awantura 11 listopada, są skandaliczne zachowania na ulicach Warszawy, jest kolejne psucie tradycji 11 listopada i kolejna awantura szkodząca wizerunkowi Polski. 

 

Według prezydenta jest wiele ośrodków zainteresowanych tym, żeby ekscesy przed ambasadą wykorzystać dla budowania wrażenia, że Polska jest krajem rusofobicznym.

 

Ocenił, że kwestie związane z zabezpieczeniem marszu będą przedmiotem analizy. – Ja dostrzegam mankamenty związane z zabezpieczeniem trasy przemarszu. Watro powiedzieć, że niestety w polskim prawie nie ma możliwości częściowego zakwestionowania trasy przemarszu pochodu czy demonstracji. Daje się zgodę na całość albo na nic. Można oczywiście negocjować z organizatorami – powiedział.


W opinii prezydenta, w sposób fatalny trasa przebiegała obok ambasady rosyjskiej. – Tutaj zabrakło wyobraźni albo zabrakło skuteczności działania – uważa Bronisław Komorowski.
 

Prezydent zapowiedział też powrót do swojej propozycji zmian w Prawie o zgromadzeniach, która zakłada zakaz zakrywania twarzy podczas demonstracji ulicznych.  - Zamierzam wrócić do mojej koncepcji zakazu zasłaniania twarzy w czasie demonstracji, zamierzam to zrobić w sposób uwzględniający głosy krytyki, że w niektórych sytuacjach zasłanianie twarzy może być uzasadnione, np. demonstracja krasnoludków. Spróbuję jeszcze raz w trybie pilnym taką propozycję zgłosić - argumentował.


W jego ocenie, być może należy też wprowadzić takie regulacje, aby władza wydająca zezwolenie na przemarsz mogła powiedzieć: demonstracja na tej trasie tak, ale poza tym odcinkiem.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.