Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 28 listopada 2013

"Popieram dążenia Ukrainy do stowarzyszenia z UE"

  |   Wywiad Prezydenta RP dla radia RMF FM Wywiad Prezydenta RP dla radia RMF FM Wywiad Prezydenta RP dla radia RMF FM

Popieram Ukrainę w całości, popieram dążenia Ukrainy do stowarzyszenia z UE, pracuję nad tym od wielu lat, widzę poważne osiągnięcia – mówił prezydent Bronisław Komorowski w Kontrwywiadzie RMF FM. Popieram sposób myślenia Julii Tymoszenko, która mówi: najpierw trzeba podpisać umowę stowarzyszeniową, a potem to przyniesie efekty, w postaci m.in. rozwiązanie jej problemu – zaznaczył.


Bronisław Komorowski przyznał, że zna prezydenta Janukowycza od kilku lat i wie, że będzie zawsze kierował się swoim interesem, swojej formacji politycznej, swojego państwa.
 

Zobacz także: Prezydent w Kontrwywiadzie RMF FM Zaznaczył, że to m.in. prezydent Janukowycz zbudował proces wzrostu akceptacji dla kierunku zachodniego Ukrainy. W jego ocenie, dzisiaj większość Ukraińców chce na Zachód. – A więc, jak chce, to należy im pomagać, aby chcieli skutecznie - podkreślił prezydent.
 

Prezydent ocenił też, że ukraińska opinia publiczna dziś jest rozczarowana oddalaniem się perspektywy europejskiej.
 

Zaznaczył, że umowa stowarzyszeniowa z UE daje Ukrainie wielkie korzyści w przyszłości.


Zdaniem Bronisława Komorowskiego ważne dzisiaj jest to, że Julia Tymoszenko w wydanym oświadczeniu oczekuje i chce podpisania umowy stowarzyszeniowej niezależnie od jej losu bieżącego. - Widzi też drogę ku własnej wolności właśnie przez podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, a nie przez jej odkładanie – dodał.
 

- Polska popiera Ukrainę jako całość – zaznaczył.
 

Według prezydenta, trzeba dbać o to, aby Ukraińcy bardziej chcieli przyjmować kierunek zachodni jako swój własny.
 

- Polsce też zależy, aby nasz wielki sąsiad, jakim jest Ukraina znalazł się w jakiejś perspektywie w ramach tego samego projektu politycznego co my – podkreślił. – Ale sprawą zasadniczą jest wola narodu ukraińskiego, ale ją można wspierać, budować, i to się dzieje na wszystkich poziomach – zaznaczył.

 

Prezydent mówił również, że Polsce zależy na tym, aby Rosja w perspektywie stowarzyszenia Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, widziała szanse dla siebie, także zbliżenia do standardów europejskich i współpracy europejsko-rosyjskiej. - Chcemy stworzyć zachętę do tego, aby inne społeczeństwa na wschód od Unii Europejskiej także odnalazły swoje miejsce w wielkim, bardzo różnie definiowanym projekcie integracji europejskiej, bo forma stowarzyszenia, to nie jest na razie forma członkostwa - dodał.

Poleć znajomemu