przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 4 grudnia 2013

Prezydent w TVP Katowice: Patriotyzm to dobra praca

  |   Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla TVP Katowice Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla TVP Katowice Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla TVP Katowice Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla TVP Katowice

Nowoczesny patriotyzm wyraża się w dobrej pracy, nauce, nie tylko w szlachetnych hasłach. Patriotyzm gospodarczy polega na tym, aby czynić polską gospodarkę bardziej konkurencyjną - mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski w wywiadzie dla TVP Katowice.


- Patriotyzm ekonomiczny, gospodarczy to przede wszystkim dążenie do jak największego wzmocnienia zdolności do konkurowania z resztą świata, Europy. Zdolność do uzyskania zysków, które służą interesowi wspólnemu - uważa Bronisław Komorowski.
 

Zwrócił uwagę, że przykładów patriotyzmu ekonomicznego można w polskiej historii wskazać sporo. - Dzisiaj patriotyzm gospodarczy polega na tym, aby czynić polską gospodarkę bardziej konkurencyjną w stosunku do reszty świata - mówił.
 

Prezydent podkreślił, że trzeba stawiać na zrównoważony rozwój, to będzie też najpiękniejszy wymiar patriotyzmu nowoczesnego, patriotyzmu ekonomicznego.
 

Pytany o wnioski ze szczytu klimatycznego prezydent mówił, że Polska stara się zachowywać się racjonalnie w obliczu wielkiego wyzwania, przed którym stoi gospodarka światowa, aby zmniejszyć emisję gazów, a więc powoli przestawiać gospodarkę na bardziej chroniącą naturę. Wskazywał, że warto sięgać po doświadczenia innych, np. Brytyjczyków w tym zakresie.
 

- Przed Śląskiem stoi perspektywa dalszego wykorzystywania węgla, ale trzeba będzie szukać sposobu, aby utrzymując racjonalny poziom energetyki oparty o węgiel jednocześnie chronić naturę, klimat, atmosferę przed nadmierną emisją CO2. A postęp technologiczny wskazuje, że jest to możliwe - zaznaczył.
 

Bronisław Komorowski był również pytany o inicjatywę budowy w Warszawie pomnika Wojciecha Korfantego. - Bardzo chciałbym doprowadzić do tego, że będzie w Warszawie pomnik Wojciecha Korfantego przypominający o ścisłych związkach między historią ogólną Polski, a historią Śląska. Dla mnie Wojciech Korfanty to wierny syn Śląska i jednocześnie syn Polski, zwolennik ścisłego związania Śląska z Polską - mówił Prezydent RP.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.