przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 3 lutego 2014

"Muszą być wyjaśnione wątpliwości ws. OFE"

Rozmowa z Prezydentem RP w "Sygnałach Dnia" w radiowej Jedynce

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że muszą być wyjaśnione wszystkie wątpliwości natury konstytucyjnej dotyczące ustawy o zmianach w OFE. Bo – jak dodał - w tak delikatnym obszarze, jakim jest system emerytalny nie może być wątpliwości, co do legalności i konstytucyjności rozstrzygnięć.

 

- Muszą być wyjaśnione ostatecznie kwestie ewentualnych zastrzeżeń – podkreślił prezydent przypominając, że skierował ustawę do TK w trybie następczym. Bronisław Komorowski był gościem porannych "Sygnałów Dnia" w radiowej Jedynce.


Zobacz także: Prezydent skierował do TK wniosek ws. zmian w OFE Prezydent ocenił, że niewejście w życie tych przepisów oznaczałoby zrujnowanie budżetu i narażenie na ogromne kłopoty Polski. Przypomniał też, że nie był orędownikiem tej ustawy, ale musiał wziąć pod uwagę ryzyko związane z budżetem. – Więc ustawa wchodzi w życie, ale jednocześnie muszą być wyjaśnione wszystkie wątpliwości natury konstytucyjnej, dlatego, że w tak delikatnym obszarze, jakim jest system emerytalny nie może być wątpliwości, co do legalności rozstrzygnięć i ich konstytucyjności.


- Liczę na to, że Trybunał rozstrzygnie wątpliwości. Liczę się z tym, że może np. zaproponować jakieś zmiany, czy wskazać konieczność zmian. Myślę, że rząd także to bierze pod uwagę. Ale nie sądzę, aby Trybunał chciał zakwestionować samą istotę tej zmiany - mówił prezydent.
 

Bronisław Komorowski ocenił też, że tematem do podjęcia przez TK jest np. to czy fundusze mogą inwestować w papiery dłużne państwa polskiego czy zakaz reklamowania funduszy. Jego zdaniem reklama jest również źródłem informacji, wiedzy.  Podkreślił, że każdy podejmując decyzję czy chce oszczędzać w OFE powinien mieć możliwość łatwego uzyskania wiedzy, która będzie podstawą decyzji o wadze życiowej. Zobacz także: Wywiad w radiowych "Sygnałach Dnia"
 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.