przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 6 marca 2014

"Poglądy Polski i Turcji ws. Ukrainy są zbieżne"

Z przebywającym z wizytą w Turcji prezydentem Polski rozmawiał dziennikarz radiowej Jedynki Michał Żakowski

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że  poglądy Polski i Turcji w sprawie Ukrainy są zbieżne.  Wskazywał na poparcie dla zachowania integralności terytorium Ukrainy, a także wparcie dla nowych władz ukraińskich w dążeniu do stabilizowania sytuacji w tym kraju. 

  

- Cieszę, się, że moje rozmowy w Ankarze zarówno z prezydentem Gülem , jak i premierem Erdoganem ujawniły daleko idącą zbieżność poglądów na to, co się dzieje na Ukrainie oraz na to, co można zrobić, aby próbować powstrzymać negatywny rozwój wydarzeń w tym kraju i aby pomóc Ukrainie - mówił w wywiadzie dla radiowych "Sygnałów Dnia" prezydent Bronisław Komorowski. Z przebywającym z  wizytą w Turcji prezydentem Polski rozmawiał Michał Żakowski.

 

Zobacz także: Wywiad Prezydenta RP dla "Sygnałów Dnia" PR1 Prezydent dodał, że władze tureckie stoją na stanowisku jednoznacznego poparcia dla zachowania integralności terytorium Ukrainy łącznie z Krymem jako autonomiczną częścią państwa ukraińskiego.

 

Wskazywał też poparcie Turcji dla nowych władz ukraińskich w dążeniu do stabilizowania sytuacji na Ukrainie, w wymiarze politycznym i gospodarczym.  - Licząc na to, że to ustabilizowanie przyniesie bezpieczny rozwój całego regionu, a więc będzie także korzystne dla Turcji, korzystne dla Polski - podkreślił .

 

Zobacz także: "600 lat relacji między Polską a Turcją to zobowiązanie" Polska i Turcja wspierają integralność Ukrainy Bronisław Komorowski zaznaczył też, że Turcja bardzo zdecydowanie upomina się o zachowanie praw i bezpiecznej pozycji mniejszości narodowych na terenie Ukrainy, ze szczególnym uwzględnieniem Tatarów krymskich, którzy lokują swoje nadzieje w niepodległym państwie ukraińskim. 

 

Na pytanie, czy nie obawia się podziału Ukrainy, prezydent odparł: Obawiam się, wszyscy się obawiamy.

 

- Myślę, że najbardziej się obawiają Ukraińcy i dlatego dążymy do ustabilizowania sytuacji na Ukrainie przy założeniu, że ma być respektowana i szanowana zasada integralności terytorialnej Ukrainy - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydent jest zdania, że są wyraźne tendencje zewnętrzne do destabilizowania sytuacji na Ukrainie i wedle pewnych szwów albo politycznych albo właśnie etnicznych.

 

- Myślę, że tu za Ukraińców nie wymyślimy najlepszych form rozwiązania problemu podtrzymania siły związku między Ukrainą Wschodnią a Środkową czy Centralną i Zachodnią. Ja osobiście bym bardzo zachęcał do przełamania lodów czy właśnie tych barier związanych z dramatycznymi, nieodległymi przecież w czasie wydarzeniami na Majdanie i szukania porozumienia sił Majdanu z tymi siłami, które reprezentują w wymiarze politycznym Ukrainę Wschodnią - wskazywał.

 

- Dzisiaj dla Ukrainy znalezienie sojuszników w utrzymaniu ukraińskiego charakteru części wschodniej państwa jest sprawą zasadniczą, my temu pomagamy, ale mogą to zrobić w sposób skuteczny sami Ukraińcy - zaznaczył prezydent.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.