przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 27 marca 2014

O zapowiedziach Prezydenta USA: To ważne słowa

Wypowiedź prezydenta Bronisława Komorowskiego dla Radia ZET

Prezydent Bronisław Komorowski w wypowiedzi dla Radia ZET uznał za ważne słowa Baracka Obamy dotyczące wzmocnienia obecności sił NATO w Polsce. Ponadto zaznaczył, że Polska zabiega o stałe aktualizowanie planów Sojuszu ws. obrony m.in. terytorium Polski w wypadku zagrożenia.


Prezydent był pytany o zapowiedź Prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy wzmocnienia obecności sił NATO w Polsce.  - To jest wzmocnienie przekazu, który też przywiózł wiceprezydent Biden bezpośrednio do Polski i do krajów nadbałtyckich, a więc tych, które są granicznymi krajami NATO. To są słowa ważne – odpowiedział Bronisław Komorowski.


Zobacz także: Polska i USA mają zbieżny pogląd ws. Ukrainy "NATO i UE filarami polskiego bezpieczeństwa"

 

Ocenił, że najważniejsze jest to, aby za tymi słowami poszły konkretne działania. - Ale one, według mnie, takie działania właśnie zapowiadają. Zapowiadają decyzje Sojuszu Północnoatlantyckiego korzystne dla Polski, o które zabiegamy od lat dotyczące trochę innego sprofilowania NATO to znaczy ze zwiększonym akcentem kładzionym na obronę terytoriów krajów członkowskich i na wzmocnienie fundamentu art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego – zaznaczył.
 

- Ważne jest, że pan prezydent Obama mówił również o planach ewentualnościowych, bo o to zabiegamy stale w Sojuszu, aby plany, które NATO ma gotowe – obrony terytorium m.in. Polski w wypadku zagrożenia były stale aktualizowane i stale sprawdzane – podkreślił Prezydent RP.
 

Dodał także, że słowa Prezydenta USA zapowiadają takie działania Sojuszu, na których Polsce zawsze zależy. – Oprócz tego maja moc deklaracji w konkretnej sytuacji użycia siły zbrojnej na Krymie przez naszego sąsiada wobec naszego sąsiada – ocenił.
 

- Miejmy nadzieję, że będą to słowa wpływające otrzeźwiająco na różne osoby w państwie rosyjskim, które wyraźnie marzą o odbudowie strefy wpływów – zaznaczył Bronisław Komorowski.
 

Pytany, czy obawia się sytuacji na Ukrainie odparł: Nie trzeba się bać, trzeba działać. Polska armia modernizuje się od lat i nie ma sensu działać w obliczu istniejącego już zagrożenia. Tylko trzeba działać tak, jak do tej pory, aby zagrożenia nie było.
 

Prezydent podkreślił, że Polska jest członkiem potężnego sojuszu – NATO, ma modernizującą się armię, wiarygodną i licząca się w NATO. – Nie mamy powodu do lęków, natomiast musimy bacznie obserwować to, co się dzieje i co wpływa na nasze bezpieczeństwo – akcentował.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.