przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 6 maja 2014

"Patriotyzm trzeba dziś okazywać w sposób radosny"

  |   Wywiad Prezydenta RP dla Radia Lublin Wywiad Prezydenta RP dla Radia Lublin

Prezydent RP Bronisław Komorowski podkreślał w Radiu Lublin, że w czasach pokoju, normalności powinien dominować patriotyzm pracy, nauki, działania na rzecz społeczności lokalnej i własnej rodziny.


Prezydent podczas wtorkowej wizyty w Lublinie, posadził w Parku Ludowym „Dąb Wolności” upamiętniający 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 i dalszych przemian demokratycznych w Polsce i na świecie. Zachęcał, aby każdy we własnym zakresie, posadził drzewo z tej okazji.
 

W rozmowie w Radiu Lublin Bronisław Komorowski mówił, że o wolność trzeba też dbać podobnie jak o roślinę – podlewać, pilnować, żeby nie chorowała.
 

- Każde pokolenie musi samo sobie odpowiedzieć na pytanie, w czym dla nich ma się przejawiać patriotyzm czyli miłość do Ojczyzny w nowym etapie funkcjonowania społeczeństwa. Inny był w czasie wojny, walki o wolność, demokrację, a inny w czasach pokoju, normalności powinien dominować patriotyzm pracy, nauki , działania na rzecz społeczności lokalnej, własnej rodziny. Ale wcale to nie oznacza, że nieważny jest patriotyzm tradycyjny – zaznaczył. - Trzeba dziś patriotyzm okazywać w sposób radosny – podkreślił.
 

Prezydent wskazywał, że przeżywamy dobry okres w historii Polski. Wspomniał o wysokim poparciu dla członkostwa Polski w UE. Ocenił, że 89 % poparcie wynika z osobistego przekonania się Polaków o korzyściach wynikających z wejścia do Unii, wszyscy widzą także efekty wykorzystywania przez nasz kraj unijnych funduszy. Akcentował, że to nie tylko pieniądze to także kwestie bezpieczeństwa ekonomicznego, politycznego.
 

Prezydent zwrócił też uwagę, że w jakiejś mierze też kryzys na Ukrainie uzmysławia nam, że nie wszyscy poszli tą samą dobrą drogą i mają poważne problemy, a my mamy sukcesy.
 

Bronisław Komorowski podkreślał, że Polska cały czas wspiera Ukrainę w jej dążeniu do odnalezienia własnego miejsca w rodzinie narodów świata zachodniego, cywilizacji zachodniej, europejskiej.
 

Zdaniem prezydenta dziś kryzys ma charakter strukturalny, ekonomicznej natury , ukraińska gospodarka jest słaba i jest obiektem łatwego nacisku ze strony Rosji i kryzysu politycznego oraz militarnego. Ocenił, że w kwestii kryzysu militarnego ani Polska, ani nikt nie wie jak można pomóc Ukrainie nie wywołując wojny.
 

- Politycznie Polska wspomaga Ukrainę - akcentował. Wskazywał wsparcie w realizacji reformy samorządowej, demokratycznych form rozwoju gospodarki, jak postawienie na mały i średni biznes, wparcie dla rozwiązań antykorupcyjnych.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.