przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 13 czerwca 2014

"Muzeum Śląskie - źródłem dumy wszystkich Polaków"

  |   Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla Radia Katowice Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla Radia Katowice Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla Radia Katowice

Muzeum Śląskie będzie źródłem dumy Ślązaków, ale także wszystkich Polaków, którzy będą tu przyjeżdżali, aby poznać bliżej specyfikę ziemi śląskiej – mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski w Radiu Katowice.


Zobacz także: Prezydent: potrzeba jak najwięcej śląskości w Polsce - Widać coś co cieszy, gigantyczny rozmach i ogromna nowoczesności – ocenił prezydent, który siedzibę muzeum zwiedził w czwartek. - Widać, że to będzie wielkie na skalę całej Polski centrum kultury – dodał.

 

Prezydent wskazywał jednocześnie, że inwestycja jest realizowana zarówno przy wykorzystaniu środków polskich, jak i europejskich. – Śląsk, Katowice potrafiły – tak jak cała Polska – uchwycić gigantyczną szansę w ramach 25-lecia Wolności – podkreślił.
 

- To muzeum będzie źródłem dymy Ślązaków, ale także wszystkich Polaków, którzy będą tu przyjeżdżali, aby poznać bliżej specyfikę ziemi śląskiej, w której się mieści nie tylko niezwykła, często trudna historia, ale także cechy potrzebne całej Polsce – etos pracy, czasami etos wypoczynku, etos funkcjonowania rodziny – uważa Bronisław Komorowski. - Muzeum to będzie dobra wizytówka Śląska, ale także źródło inspiracji dla całej Polski – zaznaczył.
 

Bronisław Komorowski pytany o osiągnięcia przedsiębiorczości czasie 25 lat przemian podkreślił, że wolność to przede wszystkim wolność gospodarcza. – To nie był proces bezbolesny, ale się tego nauczyliśmy. Sami się pewnie jeszcze dziwimy jak na się w sumie szybko udało zmienić własną mentalność, przepisy, zmienić cały mechanizm gospodarczy – powiedział. Ocenił też, że zmiany zostały przeprowadzone lepiej niż w wielu innych krajach.
 

- Wolność gospodarcza jest jedyna szansa na kontynuowanie rozwoju z myślą o następnych 25 latach – podkreślił prezydent. Dodał, że 85% młodych Polaków w pełni akceptuje i uznaje za wielka wartość właśnie przedsiębiorczość.

 

Prezydent jest zdania, że małe i średnie przedsiębiorstwa, w tym w ogromnej mierze także przedsiębiorstwa rodzinne są źródłem sukcesu gospodarczego Polski. – Można to mierzyć w liczbie miejsc pracy, ale także w udziale w PBK – dodał. – To jest warte pielęgnowania – podkreślił. Wskazywał też, że polski mały i średni biznes jest przedmiotem zazdrości w wielu innych krajach.

 

Z Prezydentem RP rozmawiał Józef Wycisk
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.