przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 30 sierpnia 2014

"Konieczne wzmocnienie wschodniej flanki NATO"

  |   Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla radia Deutschlandradio Kultur Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla radia Deutschlandradio Kultur Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla radia Deutschlandradio Kultur Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla radia Deutschlandradio Kultur Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla radia Deutschlandradio Kultur

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w wywiadzie dla radia Deutschlandradio Kultur, że wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę konieczna jest polityka sankcji wobec Rosji i wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Ostrzegł przed polityką ustępstw wobec Rosji.

 

- Rosja dokonała inwazji na Ukrainę - powiedział Bronisław Komorowski podkreślając, że Europa i świat zachodni muszą zdecydować, jak skutecznie zareagować na działania Rosji. -  I Europa, i świat zachodni stoi w obliczu pytania jak na to zareagować. Jak być skutecznym – zaznaczył, dodając, że skuteczność w tym przypadku to jest pytanie: czy zdołamy powstrzymać Rosję prezydenta Putina przed dążeniem do odbudowy strefy wpływów politycznych. 

 

Jego zdaniem na Niemcach i na Polakach spoczywa szczególna odpowiedzialność za wyciągnięcie wniosków z historii. Jak przypomniał, w latach 30. ówczesnej Europie zabrakło odwagi, by powstrzymać dążenia rewizjonistyczne Niemiec, proces narzucania siłą rozwiązań, obowiązywała polityka ustępstw wobec Hitlera.

 

- Teraz też warto pamiętać, że polityka ustępstw prowadzi donikąd - zaznaczył Bronisław Komorowski. Ostrzegł, że ustępstwa zachęcają jedynie do stawiania kolejnych żądań, tak jak ma to miejsce obecnie.  - Najpierw było żądanie Krymu, teraz innych rejonów Ukrainy i wszyscy się zastanawiają, na czym się to skończy - wskazał prezydent.

 

- Uważam, że polityka sankcji niestety jest uzasadniona i konieczna - ocenił. Jak dodał, uzasadniona jest też polityka wzmocnienia NATO, szczególnie wschodniej flanki Sojuszu. - Tu jest niebezpiecznie, tu są źródła zagrożenia, tu jest potencjalna agresja  - wyjaśnił. Jego zdaniem słabość potencjalnych ofiar może zachęcać do agresji, natomiast siła zniechęca do agresywnej polityki. - Ja stawiam na siłę - powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski wskazywał, że upadek ZSRR, który przyniósł wolność Polsce i zjednoczenie Niemcom, był następstwem przegranego wyścigu zbrojeń i przegranej konkurencji gospodarczej.  - To było przyczyną rozpadu imperium, a dziś prezydent Putin otwarcie zapowiada, że chce odbudować to imperium - powiedział prezydent.


Relacje polsko-niemieckie

 

Prezydent RP pytany, czy można stwierdzić, że relacje polsko-niemieckie nigdy nie były tak dobre jak dzisiaj, odparł, że nigdy Niemcy nie były tak demokratyczne jak dzisiaj i nigdy nie były tak otwarte w sprawach polskich. – I Polska również nie zawsze była krajem wolnym i demokratycznym. Jesteśmy wolnym, demokratycznym krajem i społeczeństwem od 25 lat – zaznaczył.

 

Prezydent mówił, że Polska zagospodarowuje swoją wolność m.in. budując dobre sąsiedzkie, przyjazne relacje polsko-niemieckie, jako fragment także integrującej się Europy.

 

Zaznaczył, że traktuje to jako wyzwanie, ale też jako źródło wielkiej satysfakcji dla pokolenia ludzi „Solidarności”, że stosunki polsko-niemieckie nigdy nie były tak dobre jak dzisiaj. – One są dobre ze względu na wysiłek wielu ludzi, a także ze względu na przyjęty przez pokolenie zwycięskiej „Solidarności” kierunek na pojednanie z sąsiadami, rozładowywanie negatywnych emocji, obarczonych doświadczeniem historycznym. To jest efekt także pracy całego pokolenia ludzi „Solidarności” – wskazywał.

 

Jak podkreślił, z badań opinii publicznej wynika, że Polska w ostatnich 25 latach potrafiła nieomal ze wszystkimi sąsiadami zbudować dobre relacje, ale niewątpliwie najlepsze z Niemcami.


Bronisław Komorowski wyraził zadowolenie, że wspólnie z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem znajdują wspólną wolę działania, aby dołożyć kolejną cegiełkę do pojednania i współpracy polsko-niemieckiej.

(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.