przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 19 września 2014

Prezydent w "NYT" o reformie ONZ i stanowisku RB ws. Ukrainy

  |   Wywiad prezydenta Bronisława Komorowskiego dla dziennika "The New York Times" Wywiad prezydenta Bronisława Komorowskiego dla dziennika "The New York Times" Wywiad prezydenta Bronisława Komorowskiego dla dziennika "The New York Times"

Być może ONZ powinna zostać zreformowana, by stała się zdolna do przeciwdziałania zagrożeniom, które dziś istnieją - mówi w rozmowie z "New York Times" prezydent Bronisław Komorowski. W jego ocenie, stanowisko Rady Bezpieczeństwa ws. Ukrainy jest objawem ogólnej słabości ONZ.

 

W przyszłym tygodniu Bronisław Komorowski udaje się do Nowego Jorku na doroczną sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ. - Być może Organizacja Narodów Zjednoczonych powinna się zreformować, aby uczynić tę instytucję zdolną do przeciwdziałania zagrożeniom, które rzeczywiście dziś istnieją - powiedział "NYT" prezydent.

 

- Myślę, że blokowanie Rady Bezpieczeństwa w sprawie Ukrainy jest symbolem, objawem ogólnej słabości ONZ – dodał Bronisław  Komorowski.

 

Amerykański dziennik "New York Times" przypomina, że Rosja, podobnie jak pozostali stali członkowie Rady Bezpieczeństwa - Wielka Brytania, Francja, Chiny i USA - ma prawo do wetowania wszystkich decyzji Rady. Zniesienie prawa do weta jest niemal niemożliwe; zgodnie z art. 108 Karty Narodów Zjednoczonych zmiany wymagają uchwalenia większością dwóch trzecich głosów członków Zgromadzenia Ogólnego oraz ratyfikowane przez dwie trzecie członków Narodów Zjednoczonych, włączając w to wszystkich stałych członków Rady Bezpieczeństwa.

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego Rosja chce "odbudować swą imperialną pozycję i rozległą strefę wpływów", dąży też do powrotu do rozmiarów mocarstwa.

 

Prezydent wyraził jednocześnie pewność, że kryzys ukraiński pozwolił dostrzec to, że Rosja stanowi wyraźne zagrożenie dla bezpieczeństwa, na co przywódcy Polski zwracali uwagę od dwóch dekad.

 

- To nie jest dobry czas na ograniczanie jakichkolwiek zobowiązań w stosunkach euroatlantyckich. Nie - wręcz przeciwnie. To istotny moment do powstrzymania Rosji przed groźną ekspansją w ramach realizacji jej neoimperialnej wizji - dodał na łamach "New York Timesa".

 

Już w ubiegłym roku prezydent Komorowski nawoływał do reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ w kontekście wydarzeń w Syrii. Podkreślał, że Polska ma zastrzeżenia co do braku aktywności RB wobec toczącego się tam konfliktu. Prezydent apelował o reformę Rady Bezpieczeństwa zarzucając jej stałym członkom, że zbyt często interesy biorą górę nad wartościami. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.