przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 25 września 2014

Prezydent o euro: Problemem odbudowa woli społecznej i zmiana konstytucji

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w czwartek, że w kwestii wejścia Polski do strefy euro problemem jest odbudowa woli społecznej w tej kwestii oraz zmiana konstytucji, która w obecnym kształcie uniemożliwia przyjęcie tej waluty.

 

Prezydent Bronisław Komorowski pytany w Polsat News, kiedy w Polsce powinna zacząć się poważna dyskusja nt. wejścia Polski do strefy euro, powiedział, że stara się uwzględnić fakt, iż przyszły rok jest rokiem najgorszym z punktu widzenia podejmowania decyzji.

 

 

- To będzie rok trzykrotnych wyborów. A naszym podstawowym problemem jest po pierwsze odbudowa woli społecznej wejścia przez Polskę do strefy euro. Ale jeszcze poważniejszym problemem, specyficznym polskim jest to, że konstytucja nasza uniemożliwia wejście do strefy euro. A żeby konstytucję zmienić, należy mieć dwie trzecie głosów w parlamencie - powiedział Bronisław Komorowski.

 

 

Bardzo ambitnym planem nazwał prezydent to, aby w wyniku współdziałania, dyskusji, a nie bijatyki politycznej starać się uzyskać akceptację tak daleko idącej większości. Jak mówił Bronisław Komorowski, przystąpienie do strefy euro, to projekt ambitny, do którego wchodzą: Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja. - Wszyscy wchodzą do strefy euro, żadne nieszczęście się nie dzieje. Wręcz przeciwnie, oni w tym widzą element swojego bezpieczeństwa ekonomicznego i politycznego - podkreślił.

 

 

Jak dodał dla Polski strefa euro - po dokładnym zbadaniu, gdzie są zagrożenia i czy można je wyeliminować. Takim zagrożeniem - zaznaczył prezydent - był kryzys w strefie euro, który zaczyna być pokonywany. - Dla Polski strefa euro, to jest być albo nie być mocnej pozycji Polski w integrującej się Europie. Nie da się odgrywać istotnej roli w integrującej się Europie nie będąc członkiem strefy euro. Wszyscy to wiedzą, wszyscy to czują. Niektórzy nie chcą tego dostrzec - powiedział Bronisław Komorowski.(PAP)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.