przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 2 września 2010

Wywiad Prezydenta RP dla telewizji France 24

Prezydent Bronisław Komorowski

Francuska publiczna telewizja informacyjna France 24 nadała w czwartek późnym wieczorem wywiad z szefem polskiego państwa. Przeprowadzono go tego samego dnia w Ambasadzie RP w Paryżu podczas jednodniowej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego we Francji.

 

Obejrzyj wideo w wersji angielskiej

Pytany, dlaczego za cel pierwszej swojej wizyty zagranicznej obrał sobie m.in. Paryż - zaraz po Brukseli i tuż przed Berlinem – prezydent Komorowski odparł, że "jeżeli jest się za silną Europą, to trzeba także budować jak najlepsze relacje z Francją".

Polskiego przywódcę zapytano także, czy jego zdaniem takie państwa jak Turcja i Ukraina mają swoje miejsce w przyszłej Unii Europejskiej. - Polska jest ostatnim krajem, który powinien za sobą zamykać drzwi i nie wpuszczać innych, bo sami stosunkowo niedawno odzyskaliśmy wolność, demokrację i znaleźliśmy swoje miejsce w NATO i w Unii Europejskiej. Polska opowiada się za konsekwentnym otwieraniem UE w stosunku do wszystkich krajów, które wypełniają kryteria - odpowiedział polski prezydent.

Pytany przez dziennikarza, czy dotyczy to także krajów o tradycji muzułmańskiej, jak Turcja, odparł: - Życzę Turcji, by spełniła te wszystkie kryteria, ale szczególnie się troszczę, by te kryteria spełnił polski sąsiad, ważny z punktu widzenia przyszłości sytuacji w Europie Wschodniej, jakim jest Ukraina. To jest polskie zmartwienie, polska troska i polskie zaangażowanie.

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.