przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 20 października 2014

„Obywatele chcą większego udziału w decyzjach dot. samorządu”

  |   Wywiad prezydenta dla radia PiK Wywiad prezydenta dla radia PiK

Ilość osób zaangażowanych w budżet obywatelski to sygnał, że obywatele chcą mieć większy udział w decyzjach istotnych z punktu widzenia władzy samorządowej – mówił prezydent w rozmowie z radiem PiK.

 

- Chcielibyśmy większej aktywności obywatelskiej wyrażającej się w uczestnictwie w organizacjach pozarządowych, w wyborach, ale mamy też niezwykłe wydarzenia, których nam zazdrości cały świat, jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – mówił prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie z radiem PiK. Prezydent podkreślił, że choć zaangażowanie obywatelskie nie jest mocnym sukcesem ostatniego ćwierćwiecza, to lokujemy się w średniej krajów postkomunistycznych.

Bronisław Komorowski przypomniał, że w Sejmie jest prezydencki projekt ustawy, którego celem jest ułatwienie i zwiększenie aktywności obywatelskiej w referendach bez progowych i zwiększenie wpływu obywateli na decyzje finansowe w mieście czy w gminie.

 

- Dla mnie ilość osób zaangażowanych w budżet partycypacyjny, tzw. obywatelski, to sygnał, że obywatele chcą mieć większy udział w decyzjach, nie tylko przy okazji wyborów i referendów odwoławczych, ale także przy decyzjach istotnych z punktu widzenia władzy samorządowej – mówił prezydent. – Tędy wiedzie droga do zwiększenia aktywności wyborczej i poprawienia frekwencji - dodał.

 

Odnosząc się do kwestii upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej, prezydent stwierdził, że czas jest potrzebny, by opadły złe emocje, które rozbiły poczucie dobrej wspólnoty w żałobie. – Chciałbym, żeby to się udało, ale warunkiem jest, by było to adresowane do wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, po drugie, że będzie przy maksymalnej akceptacji różnych środowisk, a nie przy chęci eksploatowania tego politycznie – podkreślił prezydent. Jak mówił, proces dotyczący lokalizacji, konkursu na pomnik, budowania akceptacji społecznej, powinien rozpocząć się już teraz, a zakończyć po wyborach prezydenckich.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.