przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 16 listopada 2014

Prezydent: Być wolnym to wspólna radość

  |   Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla Telewizji Czeskiej Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla Telewizji Czeskiej Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla Telewizji Czeskiej Wywiad Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla Telewizji Czeskiej

Bycie wolnym jest wspólną radością – podkreślał Prezydent RP Bronisław Komorowski w wywiadzie dla Telewizji Czeskiej. Wskazywał, że wolność, niepodległość, demokracja, wolny rynek to jest fundament wspólny dla świata zachodniego.


- To jest wspólna radość być wolnym, po okresie kiedy odczuwaliśmy bardzo upokorzenie związane z tym, że byliśmy gorsi. Reszta świata była wolna, a my byliśmy w stanie braku suwerenności, braku demokracji – podkreślał Prezydent RP Bronisław Komorowski w wywiadzie dla Telewizji Czeskiej.

Wyraził zadowolenie, że może spotkać się z Czechami za pośrednictwem telewizji przy okazji wspólnych obchodów 25-lecia obalenia komunizmu, odzyskania niepodległości przez narody naszego regionu.


Zobacz także: Prezydenci państw V4 solidarni z Ukrainą W niedzielę i poniedziałek Prezydent RP odwiedza Republikę Słowacką oraz Republikę Czeską. Wizyta stanowi część zainicjowanego 4 czerwca br. w Warszawie cyklu wydarzeń organizowanych w ramach 25-lecia przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.


Prezydent wspominał o polskiej opozycji podziemnej, jej organizacji, drukarniach. Wydawane były książki w tysiącach egzemplarzy. Były tez tytuły podziemnej prasy, które zajmowały się nie tylko polską wolnością, ale wolnością naszych sąsiadów, innych narodów zniewolonych przez system komunistyczny – mówił, wspominając tytuł „ABC”, który sam redagował.
 

Bronisław Komorowski zaznaczył też, że wspólne kontakty z tamtego okresu owocowały także później, wspólnym działaniem na rzecz wolności całego regionu.
 

- Sprawa wolności to nie jest tylko problemem naszej polskiej wolności. Trzeba działać nie na rzecz odzyskiwania wolności, ale na rzecz umacniania wolności poprzez działanie wspólne – zaznaczył Prezydent RP. Stąd – jak podkreślał - polskie zaangażowanie w Grupę Wyszehradzką, zaangażowanie w szukanie porozumienia w ramach NATO, UE z krajami postkomunistycznymi.
 

- Mamy też przekonanie, że należy wspierać wolność innych, którzy tej wolności nie mają albo ich wolność jest słaba, zagrożona – przekonywał Bronisław Komorowski. Wskazywał, że dlatego Polska angażuje się w sprawy Ukrainy.
 

Podkreślał, że wolność, niepodległość, demokracja, wolny rynek to jest fundament wspólny dla świata zachodniego.
 

Prezydent RP uważa, że otwarcie perspektywy integracji z UE dla Ukrainy będzie stanowiło klucz do Rosji, do tego jaka Rosja będzie w przyszłości, czy będzie chciała naśladować prozachodni sposób życia, czy będzie chciała tradycyjnie swoją wielkość budować na strachu sąsiadów.
 

Bronisław Komorowski pytany o polsko-czeskie stosunki odparł, że te relacje ekonomiczne są znakomite, mamy ogromną wymianę handlową, na miarę naszego sąsiedztwa, ale też na miarę sympatycznych, dobrych relacji między ludźmi. Fenomenem określił powstanie mocnej tkanki sympatii między społeczeństwami, narodami, między ludźmi. Jak ocenił, trzeba umacniać przekonanie, że sukcesy na miarę epoki uzyskiwaliśmy wtedy, kiedy potrafiliśmy ze sobą współdziałać.
 

- Zadaniem jest budowanie większej zdolności do koordynacji polityki polskiej i czeskiej na gruncie UE, NATO, na każdym innym gruncie międzynarodowym – zaznaczył Prezydent RP.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.