przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 2 grudnia 2014

"Oskarżenia o fałszerstwo to przejaw gry politycznej"

  |   Wywiad Prezydenta RP dla radia RMF FM Wywiad Prezydenta RP dla radia RMF FM Wywiad Prezydenta RP dla radia RMF FM Wywiad Prezydenta RP dla radia RMF FM

Zdaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego zarzuty o sfałszowanie wyborów to element gry politycznej, a jednocześnie bardzo poważne oskarżenia. Ocenił, że to jest bardzo poważne oskarżenie, oskarżenie w gruncie rzeczy pod adresem całej Polski. - Jeżeli się oskarża o fałszerstwo całą Polskę, to jest to w jakiejś mierze podkładanie ładunku wybuchowego pod demokrację - powiedział prezydent, który był we wtorek rano gościem Konrada Piaseckiego w „Kontrwywiadzie” RMF FM. Zobacz także: Wywiad prezydenta w "Kontrwywiadzie" RMF FM

 

Wybory samorządowe i zarzuty o fałszerstwo ...

 

- Jest niekonsekwentne i nielogiczne, że jednocześnie ta sama partia apelowała o wzięcie udziału w głosowaniu w drugiej turze wyborów – powiedział. 

 

- Widzę to jako przejaw cynicznej walki politycznej, element gry partyjno-politycznej. Jeżeli stawia się zarzut fałszerstwa, to trzeba to umieć udowodnić – dodał prezydent. Zaznaczył, że protesty wyborcze będą rozstrzygane przez sądy.

 

- PKW odpowiada za awarię systemu liczenia głosów – powiedział prezydent. Dodał, że cały szereg błędów powstał na bazie zapisów w obecnym kodeksie wyborczym. - Trzeba wyciągnąć wnioski, trzeba naprawić system – podkreślił.

 

- Sądzę, że gdzieś tutaj popełniono dużą ilość błędów - mogą się zdarzyć błędy na poziomie komisji wyborczych: nadambitny radny, niekoniecznie konsekwentny wójt, ale to nie uprawnia do postawienia zarzutu publicznego, że wybory w Polsce jako całość zostały sfałszowane. To jest coś według mnie szkodliwego z punktu widzenia demokracji.

 

Prezydent podkreślił, że należy szukać sposobu na uzdrowienie sytuacji, ale nie posuwając się po manowcach prawnych. - Postaram się naprawić nie swój błąd poprzez nowelizację kodeksu wyborczego – zapowiedział. 

 

Bronisław Komorowski powiedział także, że należy powrócić do zapisu, który został zlikwidowany, tak aby można było liczyć głosy nieważne, rozdzielając je na dwie kategorie: głosy puste i głosy błędnie wypełnione.

 

Decyzja o starcie w wyborach prezydenckich ...


Bronisław Komorowski pytany, kiedy ogłosi swoją decyzję, czy wystartuje w wyborach prezydenckich powiedział, że decyzję podejmie po tym, jak marszałek Sejmu wyznaczy ich termin.

 

- Staram się koncentrować na moich bieżących obowiązkach i zadaniach. Rzeczywiście, nie spieszę się z tą decyzją. Ale przypomnę, że kalendarz wyborczy zaczyna bić od momentu, kiedy marszałek Sejmu Radosław Sikorski podejmie decyzję o wyznaczeniu terminu, w którym się wybory odbędą. Wtedy wszystko zacznie się dziać, także i moje decyzje będą zapadały - nie wyprzedzając tych decyzji marszałka, tylko dostosowując się do decyzji marszałka - powiedział prezydent.

 

Wyraził też nadzieję, że kampania w Polsce będzie spokojna, meteoryczna, a nie oparta o agresję.
 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.