przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 22 stycznia 2015

"Uszanować więźniów Auschwitz i wygasić spory"

  |   Wywiad Prezydenta RP dla TVP Info Wywiad Prezydenta RP dla TVP Info Wywiad Prezydenta RP dla TVP Info Wywiad Prezydenta RP dla TVP Info Wywiad Prezydenta RP dla TVP Info Wywiad Prezydenta RP dla TVP Info Wywiad Prezydenta RP dla TVP Info

Trzeba zrobić bardzo wiele, aby uniknąć upolitycznienia obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz, aby uszanować więźniów obozu - podkreślał Prezydent RP Bronisław Komorowski w programie "Dziś wieczorem" w TVP Info.

 
Prezydent był pytany o wypowiedź szefa MSZ dotyczącą wyzwolenia obozu w Auschwitz - Grzegorz Schetyna mówił, że to pierwszy front ukraiński i Ukraińcy wyzwalali Auschwitz.


- Trzeba zrobić bardzo wiele, aby uniknąć upolitycznienia obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz, po to, aby bardziej wydobyć nie kwestie sporów, różnic, związanych zarówno z historią, jak i z czasem obecnym na rzecz podkreślenia tego, że prawdopodobnie ostatni raz w takiej skali głównymi bohaterami uroczystości będzie kilkuset więźniów obozu koncentracyjnego w Auschwitz - powiedział Bronisław Komorowski. - Trzeba ich uszanować m.in. wygaszając wszelkiego rodzaju spory - podkreślił. Zobacz także: Wywiad prezydenta w programie "Dziś wieczorem" w TVP Info

 

- W kwestiach takich jak pamięć o końcu funkcjonowania obozu tak dramatycznie zapisanego w dziejach świata, należy spory także natury historycznej trochę ograniczyć - zaznaczył.


- Warto się skupić na przeżyciu pamięci o likwidacji obozu w Auschwitz i na dramatycznym doświadczeniu ludobójstwa w wymiarze, który wstrząsa do dzisiaj światem, sumieniem świata, całego świata - ocenił Bronisław Komorowski.

 

Prezydent przyznał także, że Polsce zakończenie okupacji niemieckiej nie przyniosło wolności, suwerenności.  -  Ale nie przy okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz warto ten spór kontynuować i toczyć, są inne okazje, które mniej narażają na szwank konieczną dla całej ludzkości pamięć o okrucieństwie, o systemie nieludzkiej zagłady ludzkości - podkreślił.

Prezydent wskazywał, że na obchody 70. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, nad którymi objął honorowy patronat zaproszeń nie było. - Zaproszeń nie wysyłała, tylko zawiadamiała Dyrekcja Muzeum, która wykonywała uzgodnienia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej - nikogo się nie zaprasza, wszystkich się zawiadomiło, jedni z tego zawiadomienia skorzystali w pełni, inni tylko częściowo - powiedział.

 

Dodał, że będą dwie pary królewskie, będzie 4 następców tronów europejskich, będzie 12 prezydentów, 6 premierów i wielu niezwykłych gości. - Rosja również podejmuje decyzje kogo wysłać. Z zainteresowaniem i z życzliwością słyszę, że ma być wysoki przedstawiciel państwa rosyjskiego, szef administracji Kremla, co oznacza, że Rosja ten scenariusz niezapraszania, a zawiadamiania zaakceptowała jako rzecz normalną - ocenił Bronisław Komorowski.
 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.